Chomik europejski

Chomik europejski (Cricetus cricetus)

© allocricetulus - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Chomik europejski (Cricetus cricetus) to ssak z rodziny chomikowatych, występujący także w Polsce. Ma krępe ciało, małe i krótkie kończyny, ciało pokryte z wierzchu brązowym futerkiem, od spodu czarnym. Po bokach, na policzkach i za uszami żółtobiałe plamy. Stopy są białe. Zdarzają się osobniki całe czarne lub z białą domieszką włosów. Chomik jest wyposażony w tak zwane torby policzkowe, w których gromadzi pokarm. Bywa poważnym szkodnikiem upraw.

Występowanie i środowisko PL

Tereny otwarte, stepy wschodniej Europy i zachodniej części Azji. W Polsce jest dość pospolity. Żyje na polach, w głębokich norach. Unika piaszczystych gleb. Jego obecność na polu można rozpoznać po wysokich kopcach. Najczęściej występuje w niedużej odległości od upraw pszenicy.

Tryb życia i zachowanie

Kopie głębokie nory z komorami, które pełnią funkcję spiżarni oraz jednej komory sypialnej, wyściełanej częściami roślin. Żyje samotnie. Jest aktywny w nocy. Zapada w sen zimowy, który często przerywa. Gromadzi zapasy pokarmu na zimę.

Morfologia i anatomia

Chomik europejski to duży gryzoń. Osiąga 30-34 cm długości ciała. Ogon ma 3-6 cm długości.

Pożywienie

Zielone części roślin, nasiona, owady, ślimaki. W magazynach pod ziemią gromadzi zapasy żywności. Może zgromadzić nawet kilkanaście kilogramów ziarna na zimę.

Rozmnażanie

Podczas rui samiec wprowadza się do samicy. Później ją opuszcza. Okres godowy rozpoczyna się zaraz po wybudzeniu, od połowy kwietnia. Ciąża trwa 19-20 dni, po której samica rodzi do 12-15 nagich i ślepych młodych. Młode stają się samodzielne po 4 tygodniach. Wyprowadza do 3 miotów w roku.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jeszcze 20-30 lat temu chomik był u nas licznym gatunkiem. Teraz to gatunek zagrożony wyginięciem i jest objęty ścisłą ochroną. Dziś w Polsce spotkać je można w dwóch rejonach. Naliczono zaledwie około 100 nor (Małopolska, Roztocze i Wyżyna Lubelska). Główna przyczyna spadku liczebności chomika to intensyfikacja rolnictwa, w tym głęboka orka, stosowanie środków ochrony roślin, uprawy monokulturowe.

Ciekawostki

Zaskoczony chomik staje w słup i potrafi zaatakować nawet psa. Potrafi skoczyć na wysokość 1 m.

W zależności od regionu chomik europejski ma następujące nazwy potoczne: psiaczek ziemny, ziemny pies, skrzotek, suslik, osesek, hamster lub po prostu chomik.

Podczas hibernacji temperatura ciała spada do 5 °C. Co kilka dni chomiki wybudzają się, jedzą, wydalają kał i mocz.

Inne popularne i lokalne nazwy dla chomika europejskiego to: pies ziemny, psiaczek ziemny, skrzotek, suslik, hamster lub zwyczajnie chomik.

Pytania

Pytania

Ile żyje chomik europejski?

Chomik europejski żyje nawet 10 lat.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Trwa okres snu zimowego chomika europejskiego
   Trwa okres aktywności życiowej chomika europejskiego

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0

© medianauka.pl, 2016-05-14, GAT-249
Data aktualizacji artykułu: 2022-04-26




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.