Logo Media Nauka

Kondor kalifornijski

Kondor kalifornijski (Gymnogyps californianus) to krytycznie zagrożony wymarciem ptak z rodziny kondorów. Upierzenie prawie czarne, pokrywy skrzydłowe białawe. Głowa i szyja są nieopierzone, szaro-pomarańczowe z czerwonymi plamami na szyi. Dziób żółtawy. Samiec jest większy od samicy.

Kondor kalifornijski (Gymnogyps californianus)
© wollertz - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Gatunek występuje w Ameryce Północnej, w zachodniej części USA, na dwóch izolowanych obszarach, jeden z nich w Kalifornii, drugi na Wyżynie Kolorado. Niegdyś ptak ten występował na terenie całych gór skalistych.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten nie może wznieść się do lotu bez odpowiednich warunków powietrznych. Pojawienie się prądów wstępujących umożliwia mu lot i wyruszenie na żer. Często odpoczywa i zażywa kąpieli słonecznych przy rozpostartych skrzydłach.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 125 cm, rozpiętość skrzydeł 295 cm, a ciężar ciała 8-14 kg.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim padlinę ssaków.

Rozmnażanie

Samica nie buduje gniazda, jedno jajo składa w dziupli sekwoi lub skalnej grocie bezpośrednio na podłożu. Młode jest samodzielne po 5 miesiącach od wyklucia się, choć przez rok rodzice jeszcze dokarmiają potomka.

CR

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-02-03, GAT-2228


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKondor królewski
Sarcoramphus papa
ikonaKondor wielki
Vultur gryphus
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.