Kondory

Kondory (Cathartidae) to rodzina ptaków z rzędu drapieżnych . Rodzina ta liczy dziś 7 gatunków w 5 rodzajach.

Kondory, zwane sępami Nowego Świata, to jedne z największych ptaków latających. Zwykle upierzenie jest czarne lub brązowe. Na spodzie skrzydeł zwykle występują jasne plamy. Głowa nie jest upierzona, czasem na czole lub u nasady nosa znajdują się różne twory skórne o jaskrawej barwie.

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w obu Amerykach od Kanady po południową część Ameryki Południowej. Żyją w różnych środowiskach, zarówno na terenach otwartych porośniętych trawą w Andach jak i na pustyniach, lasach i zadrzewieniach.

Tryb życia i zachowanie

W poszukiwaniu zdobyczy kondory posługują się wzrokiem, a niektóre gatunki także węchem.

Rozmnażanie

Gniazdują na wysokich skałach i stromych zboczach, czasem na ziemi. Samica składa 1-2 jaja. Wysiadywanie trwa 40-60 dni. Pokryte gęstym puchem pisklęta pozostają w gnieździe długo, bo aż 70-180 dni. Karmią je zwróconym pokarmem samiec i samica.

Pożywienie

Odżywiają się głównie padliną. Zjadają też jaja, owoce, inny pokarm roślinny.

Ochrona i zagrożenia

Krytycznie zagrożony jest kondor kalifornijski. Bliski zagrożenia / mniejszego ryzyka jest kondor wielki.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-169
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-04



©® Media Nauka 2008-2023 r.