Krzyżodziób modrzewiowy

Krzyżodziób modrzewiowy (Loxia leucoptera) to gatunek ptaka z rodziny łuszczakowatych. Dymorfizm płciowy wyraźny. Charakterystyczne dla tego gatunku są dwie białe plamy na skrzydle u samca i samicy. Samiec ma czerwonawe, karminowe, samica zielonkawo-żółte i szarawe upierzenie. Skrzydła czarne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Krzyżodziób modrzewiowy (Loxia leucoptera)

© Steve Byland – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten ma bardzo szeroki zasięg występowania od północno-wschodniej części Europy, przez dużą część Azji aż po Amerykę Północną. To ptak leśny, związany z lasami iglastymi z udziałem modrzewia. W Polsce krzyżodzioby modrzewiowe pojawiają się bardzo rzadko, zalatują wyjątkowo pojedyncze osobniki.

Tryb życia i zachowanie

Notowania tego gatunku w Polsce miały miejsce najczęściej w okresie od października do grudnia, w marcu, maju i czerwcu.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-17 cm, w tym długość ogona do 6 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 26-29 cm, a ciężar ciała 25-38 g.

Pożywienie

Zjada nasiona modrzewia i świerka, rzadziej brzozy. Podczas lęgów poluje także na owady.

Rozmnażanie

Lęgi trwają od lutego do sierpnia. Czas inkubacji wynosi 2 tygodnie. Wyprowadza maksymalnie dwa lęgi w ciągu sezonu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce krzyżodziób modrzewiowy podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

To nasz najmniejszy krzyżodziób.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak – Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix
  • Lars Svensson – Przewodnik Collinsa - Ptaki, ISBN 978-83-7763-261-1, Multico 2012

© medianauka.pl, 2021-11-29, GAT-3241
©® Media Nauka 2008-2023 r.