Oknówka (zwyczajna)

Oknówka (Delichon urbicum) to jaskółka, która upodobała sobie miasta. Ma wcięty ogon, skrzydła długie, zaostrzone. Upierzenie czarne z granatowym odcieniem z białym kuprem i podgardlem oraz brzuchem. Młode są brunatnoszare z lotkami z jasnymi brzegami. Dziób krótki i szeroki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Oknówka (zwyczajna) (Delichon urbicum)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz Afryce, gdzie zimuje. Zasiedla tereny rolnicze, miejskie, mosty i inne konstrukcje, często w pobliżu wody.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te prowadzą grupowy tryb życia. To ptaki wędrowne. Podczas migracji tworzą ogromne stada nad wodami i połoninami w górach. Są przywiązane do okolicy, w której przyszły na świat.

Lot jaskółki oknówki jest niezwykle zwinny i szybki, ale mniej niż u dymówki.

Pożywienie

Jaskółka oknówka odżywia się owadami chwytanymi w locie.

Rozmnażanie

Gniazdo oknówka zakłada zawsze na zewnątrz budynków, w odróżnieniu od dymówki. Czasem gniazduje pod mostami. Tworzy kolonie lęgowe. Gniazdo jaskółki oknówki zbudowane jest z błota zlepionego ze śliną, przypomina zamkniętą ćwiartkę kuli. Otwór wejściowy znajduje się z boku. W zniesieniu (2) 3-5 (6) jaj. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 14-16 dni. Po 20-23 dniach pisklęta potrafią już latać. Wyprowadza dwa lęgi w roku.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten objęty jest ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Możliwe są krzyżówki dymówki z oknówką.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Filmy



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres występowania w Polsce oknówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-30, GAT-778




©® Media Nauka 2008-2023 r.