Perlice
Perlice (Numididae) to rodzina ptaków z rzędu kuraków. Rodzina ta liczy dziś 6 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce perlice nie występują w naturalnym środowisku. Jeden gatunek został udomowiony.
Wygląd
To ptaki średniej wielkości z głową nieopierzoną, barwną, małą, często ze specyficznymi ozdobami. Górna część szyi jest również naga. Ubarwienie ciemne, perełkowane. Ogon jest bardzo krótki. Samica i samiec wyglądają podobnie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Guttera pulcherani
Perlica czubata (Guttera pulcherani) to ptak z rodziny perlic z charakterystycznym czubem na głowie. Głowa i górna część szyi jaskrawo zabarwiona. Perełkowe, gęste, drobne plamki pokrywają tułów i krótki, skierowany do dołu ogon

Acryllium vulturinum
Jest to największy gatunek z rodziny perlic. Ma charakterystyczną, brązową czapeczkę z puchowych piór i głowę, przypominającą głowę sępa. To hałaśliwe ptaki. Samce wobec siebie bywają bardzo agresywne.

Numida meleagris
Perlica zwyczajna, perliczka, perlica dzika (Numida meleagris) to ptak z rodziny perlic o ciemnoszarym upierzeniu. Masywny, krępy tułów gęsto usiany białymi kropkami. Naga, skóra na górnej części szyi i małej głowie
Inne gatunki
- Pantarka białoszyja (Agelastes meleagrides)
- Pantarka czarna (Agelastes niger)
- Perlica czarna (Guttera plumifera)
Występowanie i środowisko
Są obecne w Afryce na południe od Sahary. Zajmują zarośla sawanny, pustynie lub gęste lasy równikowe, w zależności od gatunku.
Tryb życia i zachowanie
Ptaki te bardzo szybko biegają. Latają dobrze, ale krótko. Noce spędzają na drzewach, w dzień przeszukują grunt w poszukiwaniu pokarmu. Prowadzą osiadły lub koczujący tryb życia. Na ogół ptaki te trzymają się w grupach. Przed okresem lęgowym samce stają się agresywne i stado rozpada się. W niewoli agresja samców może kończyć się śmiercią ptaka słabszego, gdy nie ma gdzie uciec.
To bardzo hałaśliwe ptaki.
Rozmnażanie
Są monogamiczne. Ptaki łączą się w pary na próbę. Po 2-3 tygodniach kojarzenia tworzą się stabilne pary do czasu wysiadywania jaj. Gniazdo znajduje się na ziemi i czasem kilka samic składa do niego swoje jaja. Samica składa raz w roku 8-12 jaj. Jaja wysiaduje samica. Pisklęta wodzi samica i samiec.
Pożywienie
Zjadają pokarm pochodzenia roślinnego, a w okresie lęgowym także bezkręgowce. Zjadają nasiona, bulwy i korzenie.
Ochrona i zagrożenia
Niektórym gatunkom grozi wymarcie ze względu na degradację ich naturalnych środowisk występowania.
© medianauka.pl, 2015-03-05, RODZ-266