Raróg (zwyczajny)

Raróg (zwyczajny) (Falco cherrug)

Młody osobnik plądrujący gniazdo © sduben - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć: 1.

Raróg (Falco cherrug) to nieco większy od sokoła wędrownego ptak szponiasty, bardzo nieliczny w Polsce. Osobniki dojrzałe mają jasną głowę, duże oczy, ciemny, delikatny wąs. Samica jest większa od samca, ale podobnie ubarwiona na brązowo z wierzchu. Strona brzuszna jest jasna. Brzegi piór są płowe. Dziób i nogi są żółte. Młode osobniki mają kreskowaną głowę i wyraźną brew. Ich woskówka jest szara.

Występowanie i środowisko PL

To ptak występujący w środkowej i południowo-wschodniej części Europy, na dużym obszarze centralnej Azji oraz w Afryce (zimowiska). Preferuje stepy, tereny rolnicze, półpustynie. To rzadki ptak w naszym kraju. Do tej pory zarejestrowano zaledwie kilkadziesiąt obserwacji.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Prowadzi poza okresem lęgowym samotniczy tryb życia.

Pożywienie

Zjada gryzonie (głównie susły), niewielkie ptaki. Poluje też na owady, jaszczurki i płazy.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny zwykle przez kilka sezonów lęgowych lub przez całe życie. Nie buduje gniazda, zajmuje gniazda innych ptaków, nierzadko przepędzając właścicieli lub zajmuje miejsce na skalnych półkach. Samica składa od końca marca do początku maja od 2 do 6 jaj w dwudniowych odstępach czasu. Inkubacja trwa 28-30 dni. Wysiadywaniem zajmuje się samiec i samica. Po wykluciu się piskląt samiec dostarcza pokarm, a samica dzieli go i karmi nim młode. Już po około 40 dniach młode uzyskują zdolność lotu. Usamodzielniają się przez kolejny miesiąc.

W Polsce stwierdzono tylko jeden przypadek gniazdowania w 1998 roku na opolszczyźnie.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to ptak podlegający ścisłej ochronie, a miejsca gniazdowania ochronie strefowej.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwa obserwacja raroga w Polsce podczas migracji.
         W tym okresie samica raroga znosi jaja.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.8 / 69.33%
2024-01-18© medianauka.pl, 2015-05-18, GAT-810
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.