Kobczyk (zwyczajny)

Kobczyk, kobczyk zwyczajny (Falco vespertinus) to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny sokołowatych, niewiele mniejszy od pustułki, podobny do kobuza. Samiec jest czarny, kuper, spód, nogawice są rdzawe, woskówka jest czerwona. Nogi mają ciemnopomarańczową barwę. Jest mniejszy od samicy, która z kolei głowę i spód ma rude, jasną szyję, a wierzch ciała szary z ciemnymi, poprzecznymi prążkami. Skrzydła są ostro zakończone.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kobczyk (zwyczajny) (Falco vespertinus)

Samica kobczyka zwyczajnego © olcayo - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje tereny otwarte z zadrzewieniami, zbocza wzgórz w południowej i wschodniej części Europy oraz w południowej i wschodniej części Azji. Zimuje w południowej części Afryki i Azji. U nas jest nieliczny. w Polsce jest to gatunek przelotny i zalatujący. Kiedyś był gatunkiem lęgowym.

Tryb życia i zachowanie

Nierzadko tworzy niewielkie grupy. To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w okresie od kwietnia do maja. Odloty przypadają na sierpień-wrzesień. Potrafi zawisać w powietrzu, podobnie jak pustułka.

Morfologia i anatomia

Kobczyk dorasta do 30 cm długości ciała i 75 cm rozpiętości skrzydeł. Osiąga wagę 150-180 g.

Pożywienie

Poluje na większe owady, bardzo rzadko chwyta gryzonie.

Rozmnażanie

Gniazduje w starych gniazdach ptaków krukowatych, a także zajmuje dziuple. Raz w roku samica składa od połowy maja lub na początku czerwca 3-5 jaj. Przez 27 dni wysiaduje je samica i samiec. Po 30 dniach od wyklucia młode są zdolne do opuszczenia gniazda.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w Polsce ochronie gatunkowej.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Przylot do Polski kobczyka.
          Okres rozrodu kobczyka.
          Kobczyk odlatuje na zimowiska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18© medianauka.pl, 2016-10-14, GAT-2370
©® Media Nauka 2008-2023 r.