Sokół wędrowny

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to drapieżny ptak z charakterystycznym krótkim, zakrzywionym mocno w dół dziobem. Mimo, iż samica jest znacznie większa od samca, nie różni się od niego w upierzeniu. Głowa, szyja, wąs, wierzch ciała są ciemne. Spód jasny z podłużnymi plamami. Ochronie do 500 m od gniazda podlegają jego stanowiska.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Sokół wędrowny (Falco peregrinus)

© starmaro - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Sokoły wędrowne są kosmopolityczne. Zamieszkują lasy, góry, duże miasta. Jeszcze niedawno w Polsce był liczny, obecnie skrajnie nieliczny.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki zwykle są osiadłe, młode i osobniki z północy są wędrowne.

To wytrawny lotnik. Potrafi nurkować w powietrzu pionowo w dół ze złożonymi skrzydłami przez kilkaset metrów. Podczas zwykłego lotu nie wyróżnia się charakterystycznymi ruchami.

Przy gnieździe samiec wydaje odgłosy "gek-kek-kek", zaś podczas lotu "kwik-kiwik".

Pożywienie

Poluje na średniej wielkości ptaki. Zdobycz chwyta wyłącznie w powietrzu, głównie gołębie, szpaki, drozdy, krukowate, mewy i brodzące.

Rozmnażanie

Nie buduje gniazd, tylko zajmuje opuszczone przez inne ptaki lub gnieździ się w szczelinach skalnych, na murze. Okres lęgowy przypada na marzec-kwiecień. Samica raz w roku znosi od 2 o 5 jaj, które wysiaduje przez 30 dni. Młode przebywają w gnieździe przez 40 dni. Są rzekomymi gniazdownikami. Pokryte są białym puchem.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Istnieją w naszym kraju specjalne programy ochrony sokołów. Można też śledzić na żywo w kilku miejscach w kraju losy sokolich rodzin dzięki kamerom umieszczonym w miejscach lęgowych. Więcej informacji znajdziesz a stronie: http://webcam.peregrinus.pl/pl/podglad-gniazd-na-zywo.

Sokół wędrowny jest jednym z najbardziej cenionych ptaków w sokolnictwie. Sokolnictwo to jedna ze starszych gałęzi łowiectwa, w której do polowań używa się różnych sokołów, orłów i innych ptaków. Tylko w niewielkim stopniu sokolnictwo jest dziś kultywowane. Należy nadmienić, że dziś nie można odławiać w naturze ptaków do celów łowieckich.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pytania

Pytania

Jaką sokół wędrowny rozwija prędkość?

Sokół spada na swoją ofiarę z prędkością nawet 300 km/h. Sokół wędrowny po prostu spada na ofiarę z góry z lekko odchylonymi skrzydłami. Sama obecność sokoła w okolicy budzi wśród ptaków panikę.

Ile jest sokołów wędrownych w Polsce?

Populację sokoła wędrownego w Polsce szacuje się na kilkanaście par lęgowych.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Sokół wędrowny składa i wysiaduje jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-27, GAT-629




©® Media Nauka 2008-2023 r.