Logo Media Nauka

Facebook


Stepówki

Stepówki (Pteroclidiformes) to rząd ptaków zawierający tylko jedną rodzinę - stepówkowate (Pteroclididae) z 16 gatunkami w dwóch rodzajach. Ptaki te mają zwykle upierzenie w kolorze piaskowym z kreskowaniem. Dużo gatunków ma na piersi brązowawą pręgę (samce) oraz czarne kreskowanie lub prążkowanie (samice). Barwy ciała doskonale maskują ptaki w otoczeniu.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

PustynnikPustynnik

Syrrhaptes paradoxus

Pustynnik (Syrrhaptes paradoxus) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Upierzenie jest piaskowe z czarnymi plamami z wierzchu. Na brzuchu widoczna duża, czarna plama.


Pustynnik tybetańskiPustynnik tybetański

Syrrhaptes tibetanus

Pustynnik tybetański (Syrrhaptes tibetanus) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Ma dość krępą sylwetkę. Upierzenie płowe z prążkowaniem oraz ciemnym plamkowaniem z wierzchu, boki głowy żółtopomarańczowe.


Stepówka białobrzuchaStepówka białobrzucha

Pterocles alchata

Stepówka białobrzucha (Pterocles alchata) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Samica z wierzchu jest żółtawa, samiec zielonkawy. Z wierzchu u obu płci występują ciemne plamki.


Stepówka namibijskaStepówka namibijska

Pterocles namaqua

Stepówka namibijska (Pterocles namaqua) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Upierzenie w kolorze piaskowym z kreskowaniem. Na piersi samca znajduje się brązowawa pręga.Inne gatunki

 • Stepówka dwuwstęgowa (Pterocles bicinctus)
 • Stepówka kalaharyjska (Pterocles burchelli)
 • Stepówka piaskowa (Pterocles coronatus)
 • Stepówka czarnolica (Pterocles decoratus)
 • Stepówka brunatnobrzucha (Pterocles exustus)
 • Stepówka żółtogardła (Pterocles gutturalis)
 • Stepówka indyjska (Pterocles indicus)
 • Stepówka prążkowana (Pterocles lichtensteinii)
 • Stepówka czarnobrzucha (Pterocles orientalis)
 • Stepówka madagaskarska (Pterocles personatus)
 • Stepówka czterowstęgowa (Pterocles quadricinctus)
 • Stepówka rudogardła (Pterocles senegallus)

Występowanie i środowisko

Stepówki występują w Afryce, Azji, a także w Europie (Francja i Półwysep Arabski). Ptaki te zamieszkują tereny pustynne i półpustynne.

Tryb życia i zachowanie

Głos to, w zależności od gatunku, gwizdy lub gdakanie. To ptaki osiadłe lub koczujące.

Morfologia i anatomia

Stepówki to ptaki o rozmiarach od 25 do 48 cm długości ciała. Ciężar waha się od 150 do 650 g. Mają bardzo krótkie nogi, co nie przeszkadza ptakom w chodzeniu a nawet bieganiu.

Rozmnażanie

Stepówki gniazdują na ziemi w niewielkim wgłębieniu, zwykle na otwartej przestrzeni lub pod osłoną krzewów. Samica najczęściej znosi 3, rzadko 2 jaja. Okres inkubacji od 21 do 31 dni.

Pożywienie

Stepówki zjadają nasiona, głównie roślin strączkowych, kłącza i liście. Polują także w mniejszym stopniu na owady i mięczaki. Ptaki te połykają także kamyki, które w żołądku pomagają w rozdrabnianiu pożywienia. Muszą pić co 2-3 dni, a w upalne dni 1-2 razy na dobę. Do wodopojów ptaki te lecą czasem nawet 80 km.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Pisklęta przez dwa miesiące od wyklucia piją wodę z nasączonych piór na brzuchu samca. To wyjątkowe zjawisko w świecie ptaków!

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2018-06-18, ART-RZAD186
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.