Stepówki
Stepówki (Pteroclidiformes) to rząd ptaków zawierający tylko jedną rodzinę - stepówkowate (Pteroclididae) z 16 gatunkami w dwóch rodzajach. Ptaki te mają zwykle upierzenie w kolorze piaskowym z kreskowaniem. Dużo gatunków ma na piersi brązowawą pręgę (samce) oraz czarne kreskowanie lub prążkowanie (samice). Barwy ciała doskonale maskują ptaki w otoczeniu.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Syrrhaptes paradoxus
Pustynnik (Syrrhaptes paradoxus) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Upierzenie jest piaskowe z czarnymi plamami z wierzchu. Na brzuchu widoczna duża, czarna plama.

Pterocles alchata
Stepówka białobrzucha (Pterocles alchata) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Samica z wierzchu jest żółtawa, samiec zielonkawy. Z wierzchu u obu płci występują ciemne plamki.

Pterocles namaqua
Stepówka namibijska (Pterocles namaqua) to gatunek ptaka z rodziny stepówek. Upierzenie w kolorze piaskowym z kreskowaniem. Na piersi samca znajduje się brązowawa pręga.
Inne gatunki
- Stepówka dwuwstęgowa (Pterocles bicinctus)
- Stepówka kalaharyjska (Pterocles burchelli)
- Stepówka piaskowa (Pterocles coronatus)
- Stepówka czarnolica (Pterocles decoratus)
- Stepówka brunatnobrzucha (Pterocles exustus)
- Stepówka żółtogardła (Pterocles gutturalis)
- Stepówka indyjska (Pterocles indicus)
- Stepówka prążkowana (Pterocles lichtensteinii)
- Stepówka czarnobrzucha (Pterocles orientalis)
- Stepówka madagaskarska (Pterocles personatus)
- Stepówka czterowstęgowa (Pterocles quadricinctus)
- Stepówka rudogardła (Pterocles senegallus)
- Pustynnik tybetański (Syrrhaptes tibetanus)
Występowanie i środowisko
Stepówki występują w Afryce, Azji, a także w Europie (Francja i Półwysep Arabski). Ptaki te zamieszkują tereny pustynne i półpustynne.
Tryb życia i zachowanie
Głos to, w zależności od gatunku, gwizdy lub gdakanie. To ptaki osiadłe lub koczujące.
Morfologia i anatomia
Stepówki to ptaki o rozmiarach od 25 do 48 cm długości ciała. Ciężar waha się od 150 do 650 g. Mają bardzo krótkie nogi, co nie przeszkadza ptakom w chodzeniu a nawet bieganiu.
Rozmnażanie
Stepówki gniazdują na ziemi w niewielkim wgłębieniu, zwykle na otwartej przestrzeni lub pod osłoną krzewów. Samica najczęściej znosi 3, rzadko 2 jaja. Okres inkubacji od 21 do 31 dni.
Pożywienie
Stepówki zjadają nasiona, głównie roślin strączkowych, kłącza i liście. Polują także w mniejszym stopniu na owady i mięczaki. Ptaki te połykają także kamyki, które w żołądku pomagają w rozdrabnianiu pożywienia. Muszą pić co 2-3 dni, a w upalne dni 1-2 razy na dobę. Do wodopojów ptaki te lecą czasem nawet 80 km.
Ochrona i zagrożenia
Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.
Ciekawostki
Pisklęta przez dwa miesiące od wyklucia piją wodę z nasączonych piór na brzuchu samca. To wyjątkowe zjawisko w świecie ptaków!
Zdjęcia - galeria
© Media Nauka, 2018-06-18, ART-RZAD186