Stepówki

Stepówki (Pteroclidae) to jedyna rodzina z rzędu Pteroclidiformes, zawierająca 16 gatunków w dwóch rodzajach.

Ptaki te mają zwykle upierzenie w kolorze piaskowym z kreskowaniem. Dużo gatunków ma na piersi brązowawą pręgę (samce) oraz czarne kreskowanie lub prążkowanie (samice). Barwy ciała doskonale maskują ptaki w otoczeniu.

Występowanie i środowisko

Stepówki występują w Afryce, Azji, a także w Europie (Francja i Półwysep Arabski). Ptaki te zamieszkują tereny pustynne i półpustynne.

Tryb życia i zachowanie

Głos to, w zależności od gatunku, gwizdy lub gdakanie. To ptaki osiadłe lub koczujące.

Morfologia i anatomia

Stepówki to ptaki o rozmiarach od 25 do 48 cm długości ciała. Ciężar waha się od 150 do 650 g. Mają bardzo krótkie nogi, co nie przeszkadza ptakom w chodzeniu a nawet bieganiu.

Rozmnażanie

Stepówki gniazdują na ziemi w niewielkim wgłębieniu, zwykle na otwartej przestrzeni lub pod osłoną krzewów. Samica najczęściej znosi 3, rzadko 2 jaja. Okres inkubacji od 21 do 31 dni.

Pożywienie

Stepówki zjadają nasiona, głównie roślin strączkowych, kłącza i liście. Polują także w mniejszym stopniu na owady i mięczaki. Ptaki te połykają także kamyki, które w żołądku pomagają w rozdrabnianiu pożywienia. Muszą pić co 2-3 dni, a w upalne dni 1-2 razy na dobę. Do wodopojów ptaki te lecą czasem nawet 80 km.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Pisklęta przez dwa miesiące od wyklucia piją wodę z nasączonych piór na brzuchu samca. To wyjątkowe zjawisko w świecie ptaków!


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2021-10-06, RODZ-1319



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.