Żuraw mandżurski
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Żuraw mandżurski (Grus japonensis) to piękny ptak wędrowny z rodziny żurawi o białym upierzeniu z czarną szyją i fragmentami upierzenia na skrzydłach oraz czerwoną "czapeczką" na głowie. U żurawi mandżurskich nie występuje dymorfizm płciowy.
Występowanie i środowisko
Bagna, stepy, tundra Azji.
Tryb życia i zachowanie
Podczas lotu formują klucz i odzywają się charakterystycznym klangorem (głosem żurawi). W okresie godowym żyją w parach, w pozostałym okresie tworzą stada. Na postojach gromadzą się w tysiące osobników.
Pożywienie
Owady, wodne bezkręgowce, ryby, płazy, gady, rośliny w tym trzciny i trawy.
Rozmnażanie
Ptaki te wykonują podczas godów bardzo efektowne grupowe tańce. Samica składa 2 jaja do gniazda budowanego na ziemi. Jaja przez 29-34 dni wysiaduje samiec i samica na zmianę. Pisklęta są zagniazdownikami. Po 95 dniach są zdolne do lotu. Dojrzałość płciową osiągają po 3-4 latach.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Podczas pierzenia się, żuraw mandżurski traci wszystkie lotki i na 5-6 tygodni ptak traci zdolność latania. Pierzy się co 2-3 lata.
Pokrewne gatunki ptaków
- żuraw stepowy (Grus virgo)
- żuraw białogłowy (Grus monacha)
- żuraw czarnoszyi (Grus nigricollis)
- żuraw koralowy (Grus carunculata)
- żuraw krzykliwy (Grus americana)
- żuraw rajski (Grus paradisea)
- żuraw zwyczajny, żuraw (Grus grus)
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2011-09-13, GAT-56