Czubacze

Czubacze (Cracidae) to rodzina ptaków z rzędu kuraków. Rodzina ta liczy dziś 56 gatunków.

Ciało czubaczy jest wydłużone, ogon szeroki, długie i silne nogi. Cechą charakterystyczną jest koroniasty czub. Skrzydła są krótkie i zaokrąglone. Dziób jest duży i zgięty w dół. Często u jego nasady występuje woskówka, zwykle zabarwiona jaskrawo. Upierzenie ciała zwykle jednolicie brązowe lub czarne.

Występowanie i środowisko

Tropikalne części Ameryki Północnej (od południowych krańców USA po północne obszary Argentyny). Czubacze żyją w lasach lub na ich obrzeżach, wzdłuż rzek w zaroślach.

Tryb życia i zachowanie

Szybko biegają po ziemi i gałęziach drzew. Są bardzo hałaśliwe. Czakalaki żyją w małych stadach, liczących 20-30 osobników.

Morfologia i anatomia

Mają silnie rozwinięte wole, w którym gromadzą pokarm.

Rozmnażanie

Gniazdują na drzewie, na małej wysokości. Gniazdo zbudowane jest z patyków i liści. Samica składa 2-4 białe jaja. Wysiadywanie trwa 21-36 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo już w pierwszym dniu życia. Potrafią latać już w 2-3 dniu. Mimo to rodzice opiekują się młodymi.

Pożywienie

Zjadają owoce, nasiona, liście, pąki, kwiaty, rzadziej owady.

Ochrona i zagrożenia

Trzy gatunki są krytycznie zagrożone, 4 zagrożone, 7 jest narażonych. Czubacz garbonosy (Mitu mitu) uznany został jako wymarły na wolności. Czubacze są łatwym celem dla myśliwych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Odgłosy penelop i grdaczy należą do najgłośniejszych odgłosów w świecie ptaków.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki



Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.94 / 69.8%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-165
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-05



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.