
Jednoróg
Jednoróg (Oreophasis derbianus) to ptak z rodziny czubaczy. Najbardziej charakterystyczną cechą gatunku jest czerwony róg na czubku głowy. Dziób żółty, krótki, mocno zakrzywiony. Wierzch ciała upierzony na czarno z metalicznym połyskiem i zielonkawym odcieniem. Spód jest białawy z kreskowaniem. Nogi czerwone. Tęczówki są białawe.
Występowanie i środowisko
Gatunek występuje na niewielkim obszarze Hondurasu i Gwatemali i Meksyku w Ameryce Środkowej. Jego środowiskiem są górskie lasy subtropikalne. Zasięg występowania to 2300-3100 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi nadrzewny tryb życia.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 75-85 cm.
Pożywienie
Zjada głownie owoce, rzadziej liście i owady.
Rozmnażanie
Samica składa do gniazda na drzewie zwykle dwa jaja. Sama je wysiaduje i opiekuje się potomstwem.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W naturze żyje poniżej 1000 osobników.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-05-07, GAT-2466
Pokrewne gatunki ptaków
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Największe jaja na świecie

Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?