Foka grenlandzka

Foka grenlandzka (Pagophilus groenlandicus) to gatunek ssaka należący do rodziny fok. Ubarwienie szare lub żółtawe z wierzchu, szare od spodu. Na grzbiecie widoczna charakterystyczna plama w kształcie liry. Młode tuż po urodzeniu są białe. Samce i samice za młodu są szare z ciemnymi plamkami. Starsze osobniki mają ciemny przód głowy.


Foka grenlandzka(Pagophilus groenlandicus)
© ggw - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Obszar występowania to głównie Morze Lodowate Północne, północna część Atlantyku.

Tryb życia i zachowanie

Foka grenlandzka bardzo szybko pływa. Potrafi zanurkować na głębokość 280 m. Odbywa dalekie wędrówki. Śpi na lodzie. Tworzy niewielkie stada, a w okresie rozrodu żyje w parach. Nie robi otworów oddechowych w lodzie.

Morfologia i anatomia

Foka grenlandzka osiąga 2 m długości ciała i ciężar około 180 kg. Jest krótkowzroczna, co na lądzie nie pozwala odpowiednio wcześnie dostrzec niebezpieczeństwo.

Pożywienie

Poluje na ryby i mięczaki oraz skorupiaki.

Rozmnażanie

Samica w końcu zimy rodzi 1 lub 2 młode bezpośrednio na lodzie. Młode waży nawet 8 kg. Już po miesiącu futro zmienia barwę, a młode zaczynają żerować w wodzie. Stają się dojrzałe płciowo po 5-8 latach.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To najszybsza foka północnej półkuli. Potrafi płynąć z prędkością nawet 37 km/h.

Foka grenlandzka potrafi pod lodem przepłynąć 10 km.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-12-23, GAT-4025
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.