Logo Media Nauka

PL

Foka szara

Foka szara (Halichoerus grypus) to ssak z rodziny fok występujący także w Polsce. Skóra jest szara z wierzchu, żółtawa od spodu. Na całym ciele liczne ciemne plamki, rozrzucone nieregularnie. Kolor skóry starych osobników prawie czarny. U prawie wszystkich osobników pysk jest szaroczarny.

Foka szara (Halichoerus grypus)
© Antje Lindert-Rottke - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Północny Atlantyk po Labrador i Nową Ziemię na północy, a na południu aż po Francję. Można ją spotkać w Bałtyku (podgatunek H. g. macrorynchus). Zamieszkuje strefę przybrzeżną. Legowiska znajdują się na plażach.

Tryb życia i zachowanie

Żyje w stadach. Nie odbywa wędrówek, prowadzi osiadły tryb życia. Tworzy poligamiczne rodziny złożone z samca i kilku samic.

Morfologia i anatomia

Przed nurkowaniem serce foki szarej zaczyna bić dużo wolniej (nawet do 1/15 normalnego rytmu), przez co zużycie tlenu przez organizm spada kilkakrotnie.

Długość ciała - 300 cm (samiec), 170-220 cm (samica). Ciężar ciała - 315 kg (samiec), 200 kg (samica).

Pożywienie

Zjada przede wszystkim ryby.

Rozmnażanie

Samiec prowadzi harem około 10 samic. Ciąża trwa około 11 miesięcy. Młode rodzą się zimą na lądzie. Mają kolor biały lub kremowy i pokryte są puchem. Ważą od 9 do 15 kg.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. U nas bardzo nieliczny gatunek. Niegdyś foka ta wyrządzała znaczne szkody rybakom. W Polsce foka szara objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Jest najczęściej spotykaną foką nad polskim morzem.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-267


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaFoka grenlandzka
Pagophilus groenlandicus
ikonaFoka wąsata, foka brodata
Erignathus barbatus
ikonaLampart morski
Hydrurga leptonyx
ikonaSłoń morski, mirunga
Mirounga leonina
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.