Logo Media Nauka

Facebook

Markaczka (Melanitta nigra)
© Erni - Fotolia.com

Markaczka

Markaczka (Melanitta nigra) to ptak z rodziny kaczkowatych, zaliczany do traczy. Samiec jest większy od samicy. Ma czarne upierzenie, samica ciemnobrązowe z jaśniejszymi bokami głowy i brzuchem (podobnie młode). Samiec u nasady dzioba ma charakterystyczny guz, a w okolicach otworów nosowych żółto-pomarańczowa plama.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje na północy Europy i Azji, także na Grenlandii, zimuje na południu Europy i północy Afryki na morzach. Lęgi odbywa w arktycznej tundrze i tajdze na jeziorach, rzekach. W Polsce spotykany głównie na wybrzeżu, rzadziej w głębi kraju. występuje u nas dość licznie.

Tryb życia i zachowanie

Nurkuje za pokarmem na głębokość nawet 30 m. Ptak wędrowny. W Polsce zimuje w okresie od października do kwietnia, czasem samce spotykane także latem. Gromadzi się w stada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 40-52 cm, rozpiętość skrzydeł 80-90 cm, a ciężar ciała 900-1600 g.

Pożywienie

Zjada wodne stworzenia, głównie małże. Dietę zwierzęcego pochodzenia uzupełnia wodnymi roślinami.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi zawsze w pobliżu wodnego zbiornika. Samica znosi 5-13 jaj, które sama wysiaduje. Dzieje się to pod koniec maja i w czerwcu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek w Polsce podlega ścisłej ochronie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-02-03, GAT-2223


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Zimuje u nas markaczka.
          Okres rozrodu markaczki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaUhla
Melanitta fusca
Kaczkowate
Kaczkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.