Młotogłów wielkogłowy

Młotogłów wielkogłowy, wielkogłów, pies młotogłowy (Hypsignathus monstrosus) to gatunek ssaka rodziny rudawkowatych, największy nietoperz Afryki. Samiec jest prawie dwa razy większy od samicy. Nietoperz ten ma dużą głowę, przypominającą młot i zwisające wargi oraz torby policzkowe. Ubarwienie szaro-brązowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Młotogłów wielkogłowy (Hypsignathus monstrosus)

Materiał prasowy z ZOO we Wrocławiu © ZOO Wrocław


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Nietoperz ten występuje w Afryce równikowej.

Tryb życia i zachowanie

Samce głośno śpiewają. Za dnia odpoczywa na bagnach na drzewach.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 25-30 cm (głowa i tułów), rozpiętość skrzydeł wynosi do 100 cm, a ciężar ciała 300-450 g. Samiec ma bardzo dużą krtań, która sięga aż do połowy długości kręgosłupa. Nie ma ogona.

Pożywienie

Zjada owoce, rzadziej poluje na ptaki.

Rozmnażanie

Samce zwisając w grupach na drzewach głośno nawołują samice.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ssaków


Wiadomości

Nocne śpiewy latającego łosia

Nocne śpiewy latającego łosia

Nowy gatunek zamieszkał w Afrykarium. To największy nietoperz Czarnego Lądu o nietuzinkowym wyglądzie i ciekawym rytuale godowym. Dziesięć osobników młotogłowa wielkogłowego, można będzie zobaczyć w strefie Kongo, kiedy tylko zoo zostanie otwarte. Już teraz można kupić #biletnaprzyszłość i planować wizytę, tworząc trasę zwiedzania z mobilną mapą.

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?


Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?

Czy tylko nietoperze używają echolokacji?


Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?

Ile śpią ssaki?


Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak


Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak


Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?


Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2020-05-08, GAT-621807
©® Media Nauka 2008-2023 r.