PL

Nastrosz lipowiec

Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary są zielonkawe, ochrowe, mogą też mieć różowy odcień. Mają też w części środkowej brunatną, nieregularną, przewężoną w środku (czasem przerwaną) przepaskę. Skrzydła drugiej pary są żółtawe i mają ciemną przepaskę. Gąsienice są smukłe, zielone z ukośnymi, żółtymi pasami po bokach ciała. Na końcu ciała gąsienicy znajduje się kolec, brunatny na czubku, zielony lub błękitny u podstawy. Czasem na ciele występują bordowe kropki. Czułki motyla są białawe z wierzchu. Głowa lekko trójkątna jest nieco ciemniejsza od tułowia.


Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae)
© Gucio_55 - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

To pospolity w Polsce gatunek. Jego obszar występowania to Palearktyka, Bliski Wschód i Kanada. Preferuje lasy liściaste, mieszane, parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Motyle latają w okresie od maja do lipca. To nocny motyl. Dzień odpoczywa na pniu drzewa.

Morfologia i anatomia

Motyl ten osiąga rozpiętość skrzydeł od 6,5 do 8 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest przede wszystkim lipa. Ponadto może to być także brzoza, dąb, jesion, wiąz. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu.

Rozmnażanie

Jaja są owalne, jasnozielone. Przepoczwarzenie następuje w komorze płytko pod ziemią lub pod warstwą liści. Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku, rzadko rozwija się drugie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest u nas zagrożony wyginięciem, jest bardzo pospolity.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-10-02, GAT-1207

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Nastrosz lipowiec
         

Okres lotu nastrosza lipowca.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.