Nastrosz lipowiec

Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary są zielonkawe, ochrowe, mogą też mieć różowy odcień. Mają też w części środkowej brunatną, nieregularną, przewężoną w środku (czasem przerwaną) przepaskę. Skrzydła drugiej pary są żółtawe i mają ciemną przepaskę. Gąsienice są smukłe, zielone z ukośnymi, żółtymi pasami po bokach ciała. Na końcu ciała gąsienicy znajduje się kolec, brunatny na czubku, zielony lub błękitny u podstawy. Czasem na ciele występują bordowe kropki. Czułki motyla są białawe z wierzchu. Głowa lekko trójkątna jest nieco ciemniejsza od tułowia.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae)

© Gucio_55 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To pospolity w Polsce gatunek. Jego obszar występowania to Palearktyka, Bliski Wschód i Kanada. Preferuje lasy liściaste, mieszane, parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Motyle latają w okresie od maja do lipca. To nocny motyl. Dzień odpoczywa na pniu drzewa.

Morfologia i anatomia

Motyl ten osiąga rozpiętość skrzydeł od 6,5 do 8 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest przede wszystkim lipa. Ponadto może to być także brzoza, dąb, jesion, wiąz. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu.

Rozmnażanie

Jaja są owalne, jasnozielone. Przepoczwarzenie następuje w komorze płytko pod ziemią lub pod warstwą liści. Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku, rzadko rozwija się drugie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest u nas zagrożony wyginięciem, jest bardzo pospolity.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu nastrosza lipowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2016-10-02, GAT-1207
©® Media Nauka 2008-2023 r.