Nur rdzawoszyi

Nur rdzawoszyi (Gavia stellata)

© Wolfgang Kruck - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Nur rdzawoszyi (Gavia stellata) to dość duży ptak, większy od krzyżówki, który w godowej szacie ma szarą szyję z czerwoną, podłużną plamą na przodzie. Grzbiet jest również szary, jasno nakrapiany. W szacie spoczynkowej wierzch ciała jest brunatny, nakrapiany, szyja biaława. Dziób wydaje się lekko wygięty ku górze. Trzyma go podczas pływania skośnie w górę. Jest podobny do nura czarnoszyjego.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje na półkuli północnej, gniazduje na dalekiej północy w Ameryce Północnej, na Islandii, na północnych obszarach Wielkiej Brytanii, w Skandynawii, na Syberii. Ptak ten wędruje okresowo na południe. Spotykany jest regularnie w Polsce, głównie nad Bałtykiem podczas przelotów i zim. Podczas zimy obserwacje są nieliczne i częściej w głębi kraju.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten pływa głęboko zanurzony w wodzie. Jest ptakiem wędrownym. Za pożywieniem potrafi zanurkować na głębokość nawet 10 metrów. Pod wodą przebywa do 1,5 minuty. Głos jest podobny do głosu gęsi.

Pożywienie

Ptak ten odżywia się przede wszystkim rybami. Zjada też ikrę, żaby, owady, mięczaki i skorupiaki.

Rozmnażanie

Nury te łączą się w pary na całe życie. Początek lęgów przypada na maj. Gniazdują na brzegu lub na płytkiej wodzie. Gniazdo to około trzydziestocentymetrowy kopiec zbudowany z mchu, wodnych roślin. Samica składa 1-2 jaja. Okres wysiadywania trwa 26-28 dni. Jaja wysiaduje samiec i samica. Już po jednym dniu młode opuszczają gniazdo. Potrafią latać po 40 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną. W Europie jest zagrożony wyginięciem.

Ciekawostki

To najmniejszy gatunek nura.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Możliwość obserwacji w Polsce podczas przelotów nura rdzawoszyjego
          Możliwość obserwacji zimą nieliczne okazy nura rdzawoszyjego podczas zimowania w Polsce.
          Możliwość obserwacji zimą nieliczne okazy nura rdzawoszyjego podczas zimowania w Polsce.
           Nur rdzawoszyi przystępuje do lęgów.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-04-16, GAT-756




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.