Logo Media Nauka

Facebook

Srokosz (Lanius excubitor)
© dule964 - Fotolia.com

Srokosz

Srokosz (Lanius excubitor) to średniej wielkości ptak o szarym upierzeniu z wierzchu i białym od spodu. Przez oczy biegnie czarna maska. Czarny jest też ogon (z białym obrzeżem) i skrzydła. Na skrzydle znajduje się białe lusterko. Brak dymorfizmu płciowego. Młode ptaki są prążkowane od spodu.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten jest szeroko rozpowszechniony na świecie. Zamieszkuje Europę, Azję, Afrykę oraz Amerykę Północną. W Polsce obecny jest na terenie całego kraju, ale nie jest liczny. Zamieszkuje łąki, pastwiska, torfowiska, a gniazduje w pobliskich zadrzewieniach.

Tryb życia i zachowanie

Poza lęgami srokosz jest samotnikiem. Prowadzi częściowo osiadły, częściowo wędrowny tryb życia. W Polsce ptaki te pozostają na zimę, choć przenoszą się zwykle w inne rewiry. Lubi przesiadywać na liniach energetycznych i czubkach drzew. Ptak ten jest odporny na niskie temperatury. Potrafi podczas lotu zawisnąć nieruchomo w powietrzu. Lot falisty.

Pożywienie

Srokosz poluje na duże owady, gryzonie, ptaki i gady.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazduje kilka metrów na ziemią w koronie drzewa. Samica składa 3-9 jaj, na ogół w kwietniu. Inkubacja trwa 15-17 dni. Jaja wysiaduje przede wszystkim samica. Samiec w tym czasie poluje. Po 2-3 tygodniach od wyklucia pisklęta są już zdolne do lotu. Gdy mają 2 miesiące są już samodzielne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Ptak ten nabija na kolce krzewów swoje ofiary. Czynność ta pomaga mu rozdrobnić pokarm.

To największa dzierzba, żyjąca w naszym kraju.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-05-03, GAT-786


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

W naszym kraju w tym okresie można obserwować srokosza.
           Samica srokosza składa jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaDzierzba pustynna
Lanius isabellinus
ikonaDzierzba rudogłowa
Lanius senator
ikonaDzierzba zmienna
Lanius schach
ikonaGąsiorek
Lanius collurio
Dzierzby
Dzierzby

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.