Takin złoty

Takin (Budorcas taxicolor) to ssak z rodziny krętorogich, krewniak piżmowołu, o masywnej budowie ciała. Zarówno samiec jak i samica ma rogi o długości do 63 cm. Ma silnie rozwinięte racice boczne. Ubarwienie od żółtobiałego do brązowoszarego, na grzbiecie występuje ciemna pręga. Zagrożony wyginięciem. Na wolności żyje tylko kilkaset sztuk.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Wschodnia część Himalajów oraz sąsiednie pasma gór Indii, Półwyspu Indochińskiego i Chin. Zamieszkuje gęste zarośla. Występuje na wysokości od 2400 do 4250 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Latem gromadzi się w stada, które zimą się rozpraszają. Aktywny o zmierzchu i nocą. W dzień jest aktywny tylko w pochmurne dni. Lubi odwiedzać gorące źródła mineralne. Jest bardzo agresywny. Potrafi zaatakować nawet człowieka nawet wtedy, gdy nie jest prowokowany.

Pożywienie

Trawy i inne rośliny, zimą zjada wierzbowe pędy, bambusy.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na lipiec-sierpień. Byki są wówczas bardzo agresywne. W marcu lub kwietniu samica rodzi zwykle jedno młode. Po trzech dniach młode samodzielnie podąża za matką.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Wybrane podgatunki:
B. t. bedfordi
B. t. taxicolor
B. t. tibetana
B. t. whitei


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaJak zwyczajny
Bos grunniensis
ikonaŻubr europejski
Bison bonasus
ikonaTur leśny
Bos primigenius
ikonaKozica północna
Rupicapra rupicapra
ikonaArni azjatycki
Bubalus arnee
ikonaEland zwyczajny
Tragelaphus oryx
ikonaBawół afrykański
Syncerus caffer
ikonaKoza domowa
Capra hircus
ikonaOwca domowa
Ovis aries
Wołowate
Wołowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Wiadomości

Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Wrocławskie zoo zmienia się nieustannie, dba o dobrostan zwierząt. W tym tygodniu został udostępniony nowy wybieg dla takinów złocistych, a chwilę wcześniej dla jeleni Alfreda. Wybiegi po remoncie i przebudowie są bliskie środowisku naturalnemu, przestronne i przystosowane na potrzeby hodowli tych wspaniałych zwierząt.

Bezpieczna przystań dla zagrożonych gatunków

Bezpieczna przystań dla zagrożonych gatunków

Naukowcy biją na alarm. Już co piąty gatunek jest zagrożony wyginięciem. Bez zdecydowanych działań w tym tempie do końca wieku może wyginąć nawet połowa zwierząt i roślin. Na ratunek przychodzą im ogrody zoologiczne. Choć 50 lat temu było to nie do pomyślenia, zmieniają swoją funkcję, stając się enklawami dla przetrwania zagrożonych wyginięciem gatunków. Pod tym względem w Polsce mamy być z czego dumni. Wrocławskie zoo to chwalebny przykład ogrodu zaangażowanego w liczne programy ochrony gatunkowej.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2012-12-23, GAT-189




Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.