Logo Media Nauka

PL

Wydrzyk ostrosterny

Wydrzyk ostrosterny (Stercorarius parasiticus) to gatunek ptaka z rodziny wydrzyków. Środkowe sterówki są wydłużone i ostro zakończone. Występuje kilka odmian barwnych. Odmiana jasna charakteryzuje się brązowym wierzchem głowy, wierzchem ciała i podogoniem. U nasady dzioba widoczny jaśniejszy obszar. Boki głowy białe, czasem żółtawe. Spód, szyja i pierś są białe. Ciemna odmiana charakteryzuje się ciemnobrązowym wierzchem, czapeczką i jeszcze jaśniejszym obszarem u nasady dzioba oraz lotek pierwszego rzędu.

Wydrzyk ostrosterny (Stercorarius parasiticus)
© digitaldictator - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

Gatunek gniazduje w północnych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zimuje na wodach przybrzeżnych południowych obszarów Afryki, Ameryki Południowej i Australii. W Polsce nie gniazduje. Jest najczęściej spotykanym wydrzykiem w naszym kraju. Na Bałtyku można spotkać głównie odmianę ciemną.

Tryb życia i zachowanie

Występuje w Polsce od kwietnia do listopada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 41-64 cm, w tym ogon mierzy 12-22 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 100-115 cm, a ciężar ciała 300-650 g.

Pożywienie

Poluje na drobne zwierzęta. Zjada też ptasie jaja i jagody. Często tez kradną pożywienie mewom, alkom i rybitwom.

Rozmnażanie

Okres lęgowy trwa od połowy maja do czerwca. Samica składa zwykle 2 jaja w zagłębieniu w ziemi. wysiaduje je wraz z samcem przez 24-29 dni. Młode kilka dni po wykluciu wychodzą z gniazda, rozdzielają się i pozostają w pobliżu.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-06-12, GAT-2562

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Wydrzyk ostrosterny
    

Możliwość obserwacji w Polsce wydrzyka ostrosternego.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ptaków

ikonaWydrzyk antarktyczny
Catharacta maccormicki
ikonaWydrzyk długosterny
Stercorarius longicaudus
ikonaWydrzyk tęposterny
Stercorarius pomarinus
ikonaWydrzyk wielki
Stercorarius skua
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.