Zawisak powojowiec

Zawisak powojowiec (Agrius convolvuli) to dość duża ćma z rodziny zawisakowatych. Ma szare skrzydła ze wzorkiem zygzakowatych, ciemnych i jasnych linii. Skrzydła drugiej pary mają ciemne przepaski. Charakterystyczny jest odwłok, który składa się z różowo-biało-czarnych poprzecznych pasów. Tuż za tułowiem znajdują się dwie czerwone plamy. Czułki jasne, tułów ma rysunek, który nieco przypomina koci nos. Gąsienice są żółtawe, brunatne, oliwkowozielone. Po bokach znajdują się białe, ukośne pasy oraz czerwone plamki w niebieskiej obwódce. Samica jest nieco większa od samca. Ssawka tego gatunku jest najdłuższa ze wszystkich krajowych motyli. Ma nawet 9 cm długości.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zawisak powojowiec (Agrius convolvuli)

© dule964 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To ćma spotykana w Europie, północnej części Afryki, w Azji i Australii. Północny zasięg występowania to koło podbiegunowe. W Polsce spotykana na terenie całego kraju. Preferuje pola, ogrody, zadrzewienia, zarosła śródpolne, miedze.

Tryb życia i zachowanie

Odbywa migracje. Do nas przylatuje w maju i czerwcu, pojawia się u nas także w sierpniu i we wrześniu (pokolenie rozwijające się w Polsce). Bardzo szybko lata. Osiąga prędkość lotu 100 km/h. Są to motyle o aktywności zmierzchowej i nocnej.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary 90-120 mm rozpiętości skrzydeł. Gąsienica dorasta do 11 cm długości ciała.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na powoju polnym, czasem także na kieliszniku zaroślowym, szczawiach, gatunkach bobowatych i ślazowatych.

Rozmnażanie

Występują u nas dwa pokolenia. Pierwsze składa się z osobników, które przylatują do nas z południa. Od sierpnia pojawiają się osobniki, które się u nas urodziły. Część z nich ginie, część migruje na południe.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Ssawka tego gatunku jest najdłuższa ze wszystkich krajowych motyli. Ma do 9 cm długości.

Motyl ten osiąga prędkość lotu nawet 100 km/h.


Filmy


Jedna z największych gąsienic w Polsce. Dorasta do 11 cm długości. Zmienna w ubarwieniu, od zieleni po brązy.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Pojawia się w Polsce pierwsze pokolenie zawisaka powojowca, składające się z osobników przylatujących z południa.
          Pojawia się w Polsce drugie pokolenie zawisaka powojowca.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22© medianauka.pl, 2016-10-04, GAT-4268
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-19
©® Media Nauka 2008-2023 r.