Bocianowate

Bocianowate (Ciconiidae) to rodzina ptaków z rzędu bocianowych. Rodzina ta liczy dziś 6 rodzajów i 19 gatunków. W Polsce żyją 2 gatunki z tej rodziny ptaków.

W rodzinie bocianowatych wyróżniamy dwa plemiona:

  • bociany właściwe (Ciconiini), są tu bociany, żabiru, marabuty (13 gatunków),
  • bociany leśne (Mycteriini), zaliczamy tu dławigady i kleszczaki (6 gatunków).

Wygląd

Bocianowate mają długie nogi i dziób, krępą budowę ciała. Ogon jest krótki, skrzydła długie i szerokie. Dzioby bocianów są proste, dławigady mają dzioby zakrzywione w dół, kleszczaki mają dzioby przystosowane do oprawiania dużych ślimaków. Ubarwienie, najczęściej czarno-białe, jest jednakowe u obu płci. Dławigady, żabiru amerykański i marabuty mają nieopierzone głowy. Samce są zwykle nieco większe od samic.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bocian białyBocian biały PL Lęgowy Średnio liczny  ! 

Ciconia ciconia

Bocian biały to dość duży ptak gniazdujący w pobliżu naszych osiedli. Jeden z najlepiej rozpoznawalnych ptaków w Polsce. Długi dziób i bogi są czerwone. Młode ptaki mają ciemny dziób. Samiec i samica są tej samej wielkości.


Bocian czarnyBocian czarny PL Lęgowy Bardzo nieliczny  ! 

Ciconia nigra

Bocian czarny to bardzo rzadki w Polsce ptak lęgowy z rodziny bocianowatych o czarno-białym upierzeniu. Żeruje w głębszej wodzie niż bocian biały. Jest ptakiem wędrownym. Gniazdo buduje na wysokim drzewie, czasem na wysokich skałach.


Bocian białobrzuchyBocian białobrzuchy

Ciconia abdimii

Bocian białobrzuchy (Ciconia abdimii) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Upierzenie czarne poza białym spodem. Przy oku czerwona plama, od nasady dzioba do otworów usznych niebieski obszar.


Bocian białoszyiBocian białoszyi

Ciconia episcopus

Bocian białoszyi (Ciconia episcopus) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Grzbiet i skrzydła ciemnobrązowe lub czarne, opalizujące. Spód, szyja i część głowy białe.


Bocian czarnodziobyBocian czarnodzioby

Ciconia boyciana

Bocian czarnodzioby (Ciconia boyciana) to gatunek bociana, podobny do naszego rodzimego bociana białego, od którego odróżnia go przede wszystkim ciemny dziób i czerwona obrączka wokół oczu.


Bocian garbatyBocian garbaty

Ciconia stormi

Bocian garbaty (Ciconia stormi) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Upierzenie czarno-białe. Nogi i dziób są czerwonawe. Wokół oczu żółta otoczka. Na głowie czarna czapeczka.


Bocian sinodziobyBocian sinodzioby

Ciconia maguari

Bocian sinodzioby (Ciconia maguari) to gatunek braka brodzącego z rodziny bocianowatych. Upierzenie biało-czarne z rdzawym nalotem na głowie, szyi i piersi. Wokół żółtych oczu czerwony obszar.


Dławigad amerykańskiDławigad amerykański

Mycteria americana

Dławigad amerykański (Mycteria americana) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Solidnej budowy, szary dziób jest zakrzywiony na końcu. Upierzenie białe z czarnym ogonem i lotkami pierwszorzędowymi. Głowa nieopierzona, szara.


Dławigad indyjskiDławigad indyjski

Mycteria leucocephala

Dławigad indyjski (Mycteria leucocephala) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Ma w przeważającej części białe upierzenie z różowymi elementami na ogonie. Skóra na głowie i podgardlu różowa. To ptak częściowo wędrowny. Zakłada bardzo duże kolonie.


Dławigad malajskiDławigad malajski

Mycteria cinerea

Dławigad malajski (Mycteria cinerea) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Upierzenie białe z ciemnym ogonem i lotkami. Dziób żółty, głowa pomarańczowa, bez piór. Nogi różowe.


Kleszczak afrykańskiKleszczak afrykański

Anastomus lamelligerus

Kleszczak, kleszczak afrykański (Anastomus lamelligerus) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Cechą gatunkową jest budowa dzioba, którego połowy stykają się tylko u nasady i na końcu. Można go spotkać nad brzegami lagun, zalewów, jezior w Afryce włącz


Kleszczak azjatyckiKleszczak azjatycki

Anastomus oscitans

Kleszczak azjatycki (Anastomus oscitans) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Samiec jest podobny do samicy, Ubarwienie czarno-białe lub saro-czarne. Lotki i ogon są czarne. W szacie godowej upierzenie bardziej kontrastowe.


Marabut afrykańskiMarabut afrykański

Leptoptilos crumenifer

Marabut to duży ptak afrykański z rodziny bocianów. Szyja i głowa nie są upierzone. Na przodzie szyi występuje wydłużona kieszeń ze skóry zabarwionej różowo. Wierzch ciała ciemny z zielonym połyskiem, spód jest biały.


Marabut indyjskiMarabut indyjski

Leptoptilos dubius

Marabut indyjski (Leptoptilos dubius) to gatunek dużego ptaka z rodziny bocianowatych. Upierzenie z wierzchu ciemnozielone z metalicznym połyskiem, spód białawy. Głowa i szyja są pozbawione piór, żółtawe, pomarańczowe.


Marabut jawajskiMarabut jawajski

Leptoptilos javanicus

Marabut jawajski (Leptoptilos javanicus) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Wierzch jest czarny, spód biały. Szyja żółtawa, długa. Dziób silny, długi.


Żabiru afrykańskiŻabiru afrykański

Ephippiorhynchus senegalensis

Żabiru afrykański (Ephippiorhynchus senegalensis) to afrykański gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Ptak ten ma czarno-białe upierzenie. Czarna jest głowa i szyja oraz skrzydła. Dziób jest długi, mocny, czerwony, a w jego środku znajduje się czarna prz


Żabiru amerykańskiŻabiru amerykański

Jabiru mycteria

Żabiru amerykański (Jabiru mycteria) to ptak z rodziny bocianowatych. Głowa i szyja żabiru amerykańskiego są pozbawione piór. Mają kruczo czarne ubarwienie, nasada szyi jest czerwona, pomarszczona.


Żabiru czerwononogiŻabiru czerwononogi

Ephippiorhynchus asiaticus

Żabiru czerwononogi (Ephippiorhynchus asiaticus) to gatunek ptaka z rodziny bocianowatych. Upierzenie czarno-białe. Głowa i szyja mają ponadto metaliczny połysk. Dziób czarny. Nogi są czerwone.

Inne gatunki

  • dławigad afrykański (Mycteria ibis)

Występowanie i środowisko

Bocianowate żyją na całym świecie w strefie tropików i umiarkowanego klimatu. Większość z nich występuje w Afryce i południowej Azji.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa2
Azja11
Afryka7
Ameryka Północna2
Ameryka Południowa3
Australia1
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Są dobrymi lotnikami. Szybują w powietrzu z wyciągniętymi nogami i szyją. Poruszają się majestatycznie. Bociany żerują samotnie lub w małych grupach, w stada gromadzą się gdy jest dużo pożywienia.

Rozmnażanie

Gniazda budują wysoko na drzewach. Zwykle jest to duża konstrukcja z patyków. W zniesieniu do 6-7 białych jaj. Wysiadywanie trwa 29-38 dni. Młodymi opiekuje się samiec i samica. Pisklęta są gniazdownikami.

Pożywienie

Zjadają pokarm pochodzenia zwierzęcego: ryby, gady i płazy, szarańczaki i inne bezkręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Bocian garbaty, czarnodzioby i marabut indyjski są zagrożone, marabut jawajski i dławigad malajski narażony na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Bocianowate są nierzadko symbolami w kulturach i religiach świata. Dla przykładu bocian biały jest symbolem pielgrzymki i ciągłości życia. W legendach to bocian biały przynosi ludziom dzieci.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Bocian biały: Bociany białe przylatują do kraju. Najpierw przylatują samce. Maksimum przylotów przypada na połowę marca.
          Bocian biały: Samica bociana białego składa jaja.
           Bocian biały: Z początkiem miesiąca młode bociany usamodzielniają się. Zbierają się też w stada.
          Bocian biały: Bociany białe odlatują na zimowiska.
          Bocian czarny: Bocian czarny przylatuje do Polski.
          Bocian czarny: Samica bociana czarnego składa jaja.
         Bocian czarny: Bocian czarny odlatuje na zimowiska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Oznaczenia

Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.

Występowanie w Polsce

PL
- gatunek zaobserwowany w Polsce w stanie dzikim po 1950 r.
PL - wtórnie
- gatunek introdukowany w Polsce rozmyślnie lub przypadkowo, tworzący stałe populacje.
PL - obserwacje dawne
- gatunek obserwowany ostatnio w Polsce w latach 1801-1950.
PL - hodowla
- gatunek hodowlany.

Liczebność

Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).

Bardzo liczny
- 3 000 001 - 30 000 000
Liczny
- 300 001 - 3 000 000
Średnio liczny
- 30 001 - 300 000
Nieliczny
- 3001 - 30 000
Bardzo nieliczny
- 301 - 3 000
Skrajnie nieliczny
- 1 - 300

Status

Lęgowy
- gniazduje regularnie na dyżym obszarze kraju.
Lęgowy sporadycznie
- gniazduje sporadycznie w kraju lub tylko lokalnie.
Przelotny/przylatujący
- gatunek regularnie stacjonuje w kraju podczas swoich przelotów lub przylatuje na zimowiska.
Zalatujący
- gatunek pojawiający się w Polsce nieregularnie.
Zalatujący wyjątkowo
- gatunek pojawiający się wyjątkowo w kraju (poniżej 5 obserwacji).

 ! 
- gatunek ujęty w Załączniku i Dyrektywie Ptasiej (2009/147/WE z 30-11-2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa), wskazującej na gatunki podlegające wraz z siedliskami szczególnej ochronie.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-163
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-03Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.