Nocek Alkatoe

Nocek Alkatoe (Myotis alcathoe) to niedawno odkryty gatunek nietoperza z rodziny mroczkowatych. Jest podobny do nocka wąsatka i wcześniej oba taksony były traktowane jako jeden gatunek. Alkatoe ma jaśniejsze futerko, szczególnie z wierzchniej strony, jest mniejszy, poza tym różni te gatunki niewiele szczegółów.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Dokładne rozmieszczenie tego nietoperza nie jest znane. To gatunek europejski obecny w Hiszpanii, Francji, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce stwierdzony w Karpatach i na Roztoczu. Preferuje tereny górskie w pobliżu strumieni.

Tryb życia i zachowanie

Zimę spędza prawdopodobnie w podziemiach.

Morfologia i anatomia

Długość przedramienia wynosi 3,1-3,5 cm, a ciężar ciała 3,5-5,5 g.

Pożywienie

Podstawą diety tego nietoperza są prawdopodobnie muchówki.

Rozmnażanie

O rozrodzie wiadomo niewiele. Prawdopodobnie młode przychodzą na świat w czerwcu.

Ochrona i zagrożenia DD

W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na brak danych nie określono statusu zagrożenia wymarciem dla tego gatunku. W Polsce podlega ochronie prawnej.

Ciekawostki

Gatunek odkryto w w Grecji w 2001 roku.

To najmniejszy nocek, jaki żyje w Europie.


Pokrewne gatunki ssaków


Czy nietoperze wampiry wypijają krew?
Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Dietmar Nill, Christian Dietz, Otto von Helversen – Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej, 9788370736736, Multico 2009

© medianauka.pl, 2022-05-28, GAT-621448
©® Media Nauka 2008-2023 r.