Sosnówka

Sosnówka (Periparus ater) to najmniejsza z naszych sikor, podobna do sikory bogatki, ale mniejsza od niej, z ciemniejszym ubarwieniem. Charakterystyczna dla sosnówki jest biała plama na karku i potylicy. W odróżnieniu od bogatki, na piersi nie występuje czarny pasek. Na skrzydłach widoczne są dwa białe paski. Białe są też policzki. Reszta głowy jest czarna. Brak dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Sosnówka (Periparus ater)

© UTOPIA - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie i Azji oraz na niewielkim obszarze w Afryce. W Polsce spotykana na terenie całego kraju przez cały rok. Jest to typowo leśny ptak. Najczęściej występuje w terenie górzystym.

Tryb życia i zachowanie

Na ogół ptak ten prowadzi osiadły tryb życia. W okresie rozrodu przejawia silne zachowania terytorialne, poza tym okresem żyje w stadach. Noc spędza samotnie. Często zwisa z gałęzi do góry nogami. Bardzo sprawnie porusza się pośród gęstych gałęzi.

Pożywienie

Sikora sosnówka poluje na owady i pajęczaki, szczególnie larwy niewielkich motyli, muchówki, błonkówki i mszyce. Czasem zjada nasiona drzew iglastych.

Rozmnażanie

Jest monogamiczna, czasem nawet przez kilka sezonów. Gniazduje w dziuplach, szczelinach, czasem między korzeniami lub w norach gryzoni. Gniazdo z mchu buduje samica. Wyprowadza 1-2 lęgi w ciągu roku. Samica składa 7-10 (13) jaj, które sama wysiaduje przez 14-16 dni. Samiec bierze udział w karmieniu piskląt, które po 18-20 dniach uzyskują zdolność lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

Jest to najmniejsza z rodzimych sikor.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania sosnówki w Polsce.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-18, GAT-853




©® Media Nauka 2008-2023 r.