Strepet

Strepet (Tetrax tetrax)

© waidmannsheil - Fotolia.com

Podgląd Zobacz wszystkie zdjęcia.
Liczba dodatkowych zdjęć w galerii: 2.

Strepet (Tetrax tetrax) to ptak z rodziny dropi, niegdyś obserwowany w naszym kraju. Ubarwienie płowe. U samca na szyi znajduje się szeroka ciemna obroża z białymi przepaskami na brzegach. Zimą samiec traci to jaskrawe upierzenie. Wierzch ciała popielaty z ciemnym kreskowaniem. Spód biały.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje stepy i pola z niską roślinnością w Europie, Azji i Afryce. W Polsce sporadyczne obserwacje. Ostatnia obserwacja w 1950 roku.

Tryb życia i zachowanie

Poza lęgami tworzy dość liczne grupy. W locie szybko porusza skrzydłami, ale mało energicznie. Odgłos godowy to "prrrt", słyszany z dużej odległości.

Pożywienie

Zjada zielone części roślin, owady i inne drobne zwierzęta.

Rozmnażanie

Samiec tokuje o świcie i o zmroku, prezentując swoje upierzenie szyi, podskakując i wydając słyszalne nawet z 500 metrów odgłosy. Gniazduje na ziemi. Raz w roku samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje przez 20-21 dni. Prowadzi osiadły i wędrowny tryb życia.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce chroniony.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-04-25, GAT-768




©® Media Nauka 2008-2023 r.