PL

Brodziec pławny

Brodziec pławny (Tringa stagnatilis) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, podobny do kwokacza, ale jest od niego mniejszy i ma bardziej delikatną sylwetkę. Jego dziób jest prosty. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Wierzch w szacie godowej jest brązowoszary z ciemnymi prążkami, spód biały z ciemnym plamkowaniem. W szacie spoczynkowej wierzch szary, a spód biały. W okolicy nadgarstka znajduje się ciemna plama.


Brodziec pławny (Tringa stagnatilis)
© Wim - stock.adobe.com

Występowanie i środowisko

Gatunek gniazduje w Azji i Europie na podmokłych łąkach, skrajach zbiorników wodnych, na stepach i w tajdze. Ptaki z Europy zimują w Afryce. To u nas gatunek skrajnie nieliczny lęgowy.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten zimę spędza w Afryce.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 22-26 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 39-46 cm, a ciężar ciała 50-120 g.

Pożywienie

Poluje na owady, ślimaki i inne bezkręgowce.

Rozmnażanie

To gatunek monogamiczny. Składa cztery jaja w okresie od maja do czerwca. Gniazdo znajduje się na ziemi. Inkubacja trwa 21-23 dni. Wysiaduje samiec i samica.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek podlega w Polsce ochronie ścisłej.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-05-03, GAT-6537

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Brodziec pławny
          

Okres lęgowy brodźca pławnego.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.