Brodziec śniady

Brodziec śniady (Tringa erythropus)

© Anna Kravchuk - Fotolia.com

Brodziec śniady (Tringa erythropus) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, z podrodziny brodźców. Samiec i samica wyglądają podobnie. Ptak w szacie godowej ma ciemny wierzch z białym nakrapianiem. Kuper i ogon jest jasny z ciemnymi plamami. Dziób jest czarny z czerwonawą nasadą. Nogi brązowe. W szacie spoczynkowej upierzenie brązowo-szare, z jasnym plamkowaniem. Nad okiem biegnie jasna brew. Spód ciała jasny, plamkowany. Młode osobniki mają gęsto rozmieszczone plamki i żółtawe nogi.

Występowanie i środowisko PL

Preferuje środowisko związane z bagnami, jeziorami (strefa brzegowa) w tundrze i lasotundrze. Występuje w Europie, Azji. Zimowanie odbywa się w rejonie Morza Śródziemnego i w Afryce. Obserwowany u nas wyłącznie podczas przelotów, nielicznie, ale regularnie.

Tryb życia i zachowanie

Za pożywieniem brodzi w płytkiej wodzie. To ptak wędrowny. Przelatuje przez Polskę wiosną w okresie kwiecień-maj, a jesienią w czasie od sierpnia do listopada.

Morfologia i anatomia

Osiąga do 35 cm długości ciała i 110-180 g masy ciała.

Pożywienie

Poluje na wodne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi w zagłębieniu. Samica raz do roku składa 4 jaja.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Brodziec śniady w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

To jedyny przedstawiciel brodźców, którego charakteryzuje tak duża różnica między szatą godową a spoczynkową.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Przeloty przez Polskę brodźca śniadego.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18© medianauka.pl, 2016-10-26, GAT-4292
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.