Lipień pospolity

Lipień pospolity (Thymallus thymallus)

© Vladimir Konjushenko - Fotolia.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Lipień (Thymallus thymallus) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Cechą charakterystyczną lipienia jest wysoka płetwa grzbietowa z czerwonymi i czarnymi plamami. Ciało lipienia jest długie, pokryte drobną łuską. Szczęka górna jest nieznacznie dłuższa od dolnej. Ryba ta z wierzchu jest szara z zielonym lub niebieskim odcieniem, spód jest białawy, boki srebrzyste, czasem złotawe. Na grzbiecie występują nieregularne, czarne plamki, u młodych plamy występują też na bokach. Występuje tu dymorfizm płciowy. Samiec jest większy od samicy. Jego płetwy również są większe.

Występowanie i środowisko PL

Lipień preferuje czyste i zimne wody bogate w tlen. Bardzo rzadko występuje w jeziorach. Jest to ryba spotykana w rzekach prawie całej Europy. Tak zwana "kraina lipienia" zaczyna się w momencie, w którym potok górski zamienia się w niewielką rzekę.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
tak
zobacz kalendarz
Wymiar ochronny
30 cm
Normy medalowe
Złoty medal: 48 cm, 1 kg
Srebrny medal: 45 cm, 0.9 kg
Brązowy medal: 42 cm, 0.8 kg
Rekord Polski
54 cm
1.35 kg
Preferowane metody wędkarskie
spinning
metoda muchowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Młode osobniki tego gatunku nierzadko zbierają się w ławice. Ryba ta rośnie dość szybko.

Pożywienie

Lipienie to drapieżnik. Zjada owady, głównie ich larwy, skorupiaki. Chwyta też owady, które latają nad powierzchnią wody. Zjada też ikrę innych ryb.

Rozmnażanie

Lipień na tarło wybiera rzeki o żwirowym dnie. Tarło przypada na okres od marca do maja. W tym czasie płetwa grzbietowa staje się fioletowa z zielonkawymi prążkami. Samica potrafi złożyć w jednym miocie od dwóch do ośmiu tysięcy ziaren ikry. Wylęg młodych następuje po dwóch-trzech tygodniach. Młode stają się dojrzale płciowo w trzecim, samce czasem w drugim roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 30 cm. Okres ochronny trwa od 1 marca do 31 maja.

Ciekawostki

Ryba po wyjęciu z wody pachnie tymiankiem, stąd jej łacińska nazwa.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy lipienia.
         Okres ochronny lipienia.
          Najlepszy okres na połów lipienia.

Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2016-02-18, GAT-1084
Data aktualizacji artykułu: 2020-04-27




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.