Lipień pospolity

Lipień (Thymallus thymallus) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Cechą charakterystyczną lipienia jest wysoka płetwa grzbietowa z czerwonymi i czarnymi plamami. Ciało lipienia jest długie, pokryte drobną łuską. Szczęka górna jest nieznacznie dłuższa od dolnej. Ryba ta z wierzchu jest szara z zielonym lub niebieskim odcieniem, spód jest białawy, boki srebrzyste, czasem złotawe. Na grzbiecie występują nieregularne, czarne plamki, u młodych plamy występują też na bokach. Występuje tu dymorfizm płciowy. Samiec jest większy od samicy. Jego płetwy również są większe.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Lipień preferuje czyste i zimne wody bogate w tlen. Bardzo rzadko występuje w jeziorach. Jest to ryba spotykana w rzekach prawie całej Europy. Tak zwana "kraina lipienia" zaczyna się w momencie, w którym potok górski zamienia się w niewielką rzekę.

Tryb życia i zachowanie

Młode osobniki tego gatunku nierzadko zbierają się w ławice. Ryba ta rośnie dość szybko.

Pożywienie

Lipienie to drapieżnik. Zjada owady, głównie ich larwy, skorupiaki. Chwyta też owady, które latają nad powierzchnią wody. Zjada też ikrę innych ryb.

Rozmnażanie

Lipień na tarło wybiera rzeki o żwirowym dnie. Tarło przypada na okres od marca do maja. W tym czasie płetwa grzbietowa staje się fioletowa z zielonkawymi prążkami. Samica potrafi złożyć w jednym miocie od dwóch do ośmiu tysięcy ziaren ikry. Wylęg młodych następuje po dwóch-trzech tygodniach. Młode stają się dojrzale płciowo w trzecim, samce czasem w drugim roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 30 cm. Okres ochronny trwa od 1 marca do 31 maja.

Ciekawostki

Ryba po wyjęciu z wody pachnie tymiankiem, stąd jej łacińska nazwa.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy lipienia.
         Trwa okres ochronny lipienia.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

ikonaCzawycza
Oncorhynchus tshawytscha
ikonaGłowacica
Hucho hucho
ikonaPstrag tęczowy, tęczak
Oncorhynchus mykiss
ikonaPstrąg potokowy
Salmo trutta m. fario
ikonaPstrąg źródlany
Salvelinus fontinalis
ikonaSieja pospolita
Coregonus lavaretus
ikonaTajmień
Hucho taimen
Łososiowate
Łososiowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-02-18, GAT-1084
Data aktualizacji artykułu: 2020-04-27


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki wędkarza
Ryby labiryntowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.