PL

Sieja pospolita

Sieja pospolita, sieja (Coregonus lavaretus) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych, tworząca wiele form lokalnych. Ma szpiczasty pysk, a szczęka górna jest nieco dłuższa od dolnej, otwór gębowy sięga oczu. Linia boczna jest prosta. Oprócz płetwy grzbietowej występuje płetwa tłuszczowa. Płetwa ogonowa wcięta. Ubarwienie zielonobrunatne, niebieskawe, stalowe z wierzchu, srebrzyste z boku. Płetwy są ciemne.


Sieja pospolita (Coregonus lavaretus)
© zhaubasar - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Sieja występuje w wodach słodkich i przybrzeżnych morskich. W Polsce spotykana w Bałtyku i ujściach rzek oraz jeziorach o dobrym natlenieniu.

Tryb życia i zachowanie

Sieja żyje 5-8 lat. Przebywa w stadach. Tworzy populacje wędrowne i osiadłe.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 20-60 cm, a ciężar ciała 200 g - 6 kg.

Pożywienie

Zjada zooplankton i fitoplankton. Czasem są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Sieja trze się na późną jesienią i wczesną zimą. Z jaj larwy wylegają się po 4-5 miesiącach.

VU

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Okres ochronny trwa od 15 października do 31 grudnia, a wymiar ochronny 35 cm.

Ciekawostki

Mięso tej ryby jest bardzo smaczne.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-03-02, GAT-610992
Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.