
Mopek
Mopek (Barbastella barbastellus) to rodzimy nietoperz z rodziny mroczkowatych. Ma duże uszy z wycięciami. Ciało pokryte czarnym futerkiem, włosy na końcach białe. Ma bardzo mały pyszczek.
Występowanie i środowisko PL
Europa i część Azji. Nieliczny w Polsce na terenie całego kraju. Obecny także w Afryce. U nas w zimie można go znaleźć w fortach i schronach. Latem chowa się w lasach.
Tryb życia i zachowanie
Samice tworzą kolonie letnie po 30-40 osobników. Samce żyją samotnie. Zimą kolonie są dużo większe. Zimuje w podziemiach często w temperaturach poniżej 0°C. Poluje nawet w czasie niepogody. Wydają dźwięki echolokacyjne o słabej mocy i o częstotliwości 32 oraz 40 kHz. Żyje maksymalnie 22 lata. Na łowy wylatuje tuż po zachodzie słońca. Okres hibernacji trwa od listopada do marca. To nietoperz o osiadłym trybie życia.
Morfologia i anatomia
To średniej wielkości nietoperz. Osiąga 6 cm długości ciała i 4,4 cm długości przedramienia. Waży od 5,6 do 15 g. Rozpiętość skrzydeł wynosi nawet 30 cm. Uszy są u nasady zrośnięte.
Pożywienie
Mopek zjada małe owady, chwytane w locie. Są to najczęściej ćmy. Poluje na wysokości kilku metrów nad ziemią.
Rozmnażanie
Okres rozrodczy zaczyna się w połowie sierpnia lub we wrześniu. 1-2 młode rodzą się w drugiej połowie czerwca. Są samodzielne już po 6-8 tygodniach.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2013-01-08, GAT-286
Pokrewne gatunki ssaków
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015