Kos

Kos (Turdus merula)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (4).

Kos (Turdus merula) to ptak z rodziny drozdowatych, jeden z najbardziej pospolitych w Europie. Samiec jest czarny, samica oliwkowo-brunatna, na piersi plamy. Dziób samca jest żółty, samicy brunatny. Wokół oczu żółta otoczka. Wśród kosów miejskich zdarzają się osobniki albinotyczne. Osobniki obu płci są tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Prawie cała Europa poza północnymi obszarami Skandynawii, część Azji od Azji Mniejszej do Tajwanu, Afryka, introdukowany w Australii. Można go spotkać w mieście, w parkach, lasach, ogrodach. Zasiedlają lasy wszelkich typów.

Tryb życia i zachowanie

Kos jest ptakiem wędrownym. Kos lęgowy przylatuje od początku marca do kwietnia, odlatuje w październiku i listopadzie. Populacja miejska zimuje w Polsce. Kos leśny jest ostrożny i płochliwy. Lot jest dość powolny.

Pięknie śpiewa, głównie o świcie i o zmierzchu. Głos ma doniosły, łatwy do rozpoznania. Odgłosy bardzo różne. Kosy potrafią naśladować inne odgłosy ptaków, a także pogwizdywania ludzi.

Morfologia i anatomia

Jajo kosa ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 29,5 mm × 21,5 mm.

jajo kosa

Pożywienie

Zjada dżdżownice, ślimaki, owady, owoce, jagody.

Rozmnażanie

Gatunek monogamiczny. W lasach kos gniazdo zakłada na drzewie, często bardzo nisko (nawet 0,5 m nad ziemią). W miastach w różnego rodzaju wyłomach. Na gniazdo składają się suche trawy i liście, zlepione próchnicą z piaskiem. Wyściółka złożona jest z cienkich traw. Samica składa od 4 do 6 jaj i wysiaduje je przez 13-14 dni. Dwa lęgi w roku. Pierwszy w okresie kwiecień-maj, drugi w okresie maj-czerwiec, a nawet lipiec. Pisklęta pozostają w gnieździe przez 2 tygodnie. Są rzekomymi gniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ptak ten podlega ochronie gatunkowej w naszym kraju.

Ciekawostki

Populacja miejska różni się szczegółami biologii i etologii od populacji leśnej.

Kos potrafi powtórzyć wygwizdaną przez człowieka melodię. Potrafi naśladować dzwonek telefonu, gwizd czajnika, pisk hamulców. Dlatego kosy niegdyś trzymano w domach w klatkach.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Kosy lęgowe leśne przylatują do Polski.
          Trwa pierwszy okres lęgowy kosów.
         Trwa drugi okres lęgowy kosów.
          Kosy lęgowe odlatują na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.93 / 69.77%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-01, GAT-493




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.