Logo Media Nauka

Baldaszkowate

Baldaszkowate (Apiaceae, Umbelliferae) to rośliny z rzędu baldachokwiatowców.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Aminek egipskiAminek egipski PL - ogród

Ammi visnaga

Aminek egipski (Ammi visnaga) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach.


Barszcz mantegazyjski, barszcz MantegazziegoBarszcz mantegazyjski, barszcz Mantegazziego PL - obcy

Heracleum mantegazzianum

Barszcz mantegazyjski, barszcz Mantegazziego, barszcz kaukaski (Heracleum mantegazzianum) to bylina z rodziny baldaszkowatych, podobna do barszczu Sosnowskiego. Roślina wydziela sok, który w kontakcie ze skórą prowadzi do poważnych poparzeń.


Barszcz zwyczajnyBarszcz zwyczajny PL

Heracleum sphondylium

Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium) to dwuletnia roślina lub bylina lecznicza z rodziny baldaszkowatych o charakterystycznym zapachu, niegdyś warzywo. Gatunek jest podobny do barszczu syberyjskiego.


Biedrzeniec anyż, anyżBiedrzeniec anyż, anyż PL - ogród

Pimpinella anisum

Biedrzeniec anyż, anyż, anyżek (Pimpinella anisum) to gatunek aromatycznej, jednorocznej rośliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach.


Blekot pospolityBlekot pospolity PL

Aethusa cynapium

Blekot pospolity (Aethusa cynapium) to wieloletnia roślina zielna z rodziny baldaszkowatych o dużej zmienności, wydzielająca nieprzyjemny zapach. znane są minimum 2 podgatunki: cynapium i agrestis.


Cieszynianka wiosennaCieszynianka wiosenna PL §§

Hacquetia epipactis

Cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis) to gatunek rośliny z rodziny baldaszkowatych. Kwiaty są małe, żółte, zebrane w mały baldaszek nad pięcioma podsadkami.


Dzięgiel leśnyDzięgiel leśny PL

Angelica sylvestris

Dzięgiel leśny (Angelica sylvestris) to gatunek dwuletniej rośliny lub byliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach i jadalnych młodych liściach, pędach i nasionach.


Dzięgiel litwor, arcydzięgielDzięgiel litwor, arcydzięgiel PL §

Angelica archangelica

Dzięgiel litwor, arcydzięgiel (Angelica archangelica) to gatunek aromatycznej rośliny dwuletniej z rodziny baldaszkowatych lub według niektórych źródeł z rodziny selerowatych. W pierwszym roku roślina wytwarza łodygę i liście, a w drugim zakwita.


Gorysz miarzGorysz miarz PL

Peucedanum ostruthium

Gorysz miarz (Peucedanum ostruthium (L.)Koch) to gatunek rośliny zielnej, zimotrwałej z rodziny baldaszkowatych o korzennym zapachu, czasem uprawiana jako zioło. Z uwagi na podobieństwo do trującego szczwoła, nie należy go zbierać w naturze.


Jarzmianka większaJarzmianka większa PL

Astrantia major

Jarzmianka większa (Astrantia major) to wieloletnia roślina zielna z rodziny baldaszkowatych. Kwiaty są w baldaszkach o średnicy do 4 cm, z czerwone lub białe. Są poligamiczne. Łodyga jest naga, wzniosła, słabo ulistniona.


Kminek zwyczajny, karolekKminek zwyczajny, karolek PL

Carum carvi

Kminek zwyczajny, karolek (Carum carvi) to gatunek rośliny dwuletniej z rodziny baldaszkowatych, roślina uprawna, przyprawowa, o leczniczych właściwościach.


Kolendra siewnaKolendra siewna PL - obcy

Coriandrum sativum

Kolendra siewna (Coriandrum sativum) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny kapustowatych o leczniczych właściwościach, silnie aromatyczna roślina. To znane zioło i roślina przyprawowa.


Koper ogrodowyKoper ogrodowy PL - ogród

Anethum graveolens

Koper ogrodowy (Anethum graveolens) to gatunek rośliny jednorocznej uprawnej z rodziny baldaszkowatych o krótkim okresie wegetatywnym. To roślina przyprawowa. Młode ziele kopru ogrodowego dodaje się do różnego rodzaju potraw.


Koper włoski, fenkuł włoskiKoper włoski, fenkuł włoski PL

Foeniculum vulgare

Koper włoski, fenkuł włoski (Foeniculum vulgare Mill.) to roślina lecznicza i uprawna z rodziny baldaszkowatych, pochodząca z południa Europy. Łodyga jest wzniesiona, prosta. Liście są skrętoległe, trzykrotnie pierzaste, nitkowate.


Lubczyk ogrodowyLubczyk ogrodowy PL - ogród

Levisticum officinale

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to gatunek wieloletniej, aromatycznej rośliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach, uważana za afrodyzjak. To także roślina przyprawowa.


Marchew zwyczajnaMarchew zwyczajna PL

Daucus carota

Marchew zwyczajna (Daucus carota) to gatunek rośliny z rodziny baldaszkowatych, popularne warzywo uprawiane niemalże na całym świecie. To roślina lecznicza.


Mikołajek nadmorskiMikołajek nadmorski PL §§

Eryngium maritimum

Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum) to gatunek wieloletniej, zimotrwałej rośliny z rodziny baldaszkowatych, pokryta białawo-niebieskim woskiem. W Polsce występuje wyłącznie nad Bałtykiem. Porasta wydmy.


Mikołajek olbrzymiMikołajek olbrzymi PL - ogród

Eryngium giganteum

Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum) to bylina lub roślina dwuletnia z rodziny baldaszkowatych. Gatunek rośnie w Iranie i na Kaukazie na łąkach i w lasach. Gatunek spotykany w uprawach ogrodowych.


Mikołajek płaskolistnyMikołajek płaskolistny PL - obcy

Eryngium planum

Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) to wieloletnia roślina z rodziny baldaszkowatych, w górnej części niebieskawa. Kwiaty są niebieskie, zebrane w jajowate główki.


Mikołajek polnyMikołajek polny PL - obcy

Eryngium campestre

Mikołajek polny (Eryngium campestre) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny baldaszkowatych o szarozielonej lub białawej barwie i kulistym pokroju.


Pasternak zwyczajnyPasternak zwyczajny PL

Pastinaca sativa

Pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa) to dwuletnia roślina z rodziny baldaszkowatych, rzadko uprawiane warzywo i roślina lecznicza. Z wyglądu przypomina pietruszkę i marchew.


Pietruszka zwyczajnaPietruszka zwyczajna PL - obcy

Petroselinum crispum

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) to dwuletnia roślina z rodziny baldaszkowatych, wydzielająca charakterystyczny zapach, uprawiana jako warzywo. Ma również lecznicze właściwości. Znane są odmiany korzeniowe i naciowe.


Podagrycznik pospolity, śnitkaPodagrycznik pospolity, śnitka PL

Aegopodium podagraria

Podagrycznik pospolity, śnitka (Aegopodium podagraria) to wieloletnia roślina z rodziny baldaszkowatych, tworząca nierzadko łany. To roślina o leczniczych właściwościach. Roślina spotykana także w uprawach ogrodowych.


Przewiercień długolistnyPrzewiercień długolistny PL §§

Bupleurum longifolium

Przewiercień długolistny (Bupleurum longifolium) to gatunek rośliny dwuletniej lub wieloletniej z rodziny baldaszkowatych. Rośnie na górskich zboczach, murawach, w lasach na południu i Pomorzu.


Przewiercień okrągłolistnyPrzewiercień okrągłolistny PL - obcy

Bupleurum rotundifolium

Przewiercień okrągłolistny (Bupleurum rotundifolium) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny baldaszkowatych, chwast polny. Kwiaty są drobne, żółtawe zebrane w baldachy złożone.


Przewiercień sierpowatyPrzewiercień sierpowaty PL

Bupleurum falcatum

Przewiercień sierpowaty (Bupleurum falcatum) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny baldaszkowatych. Spotykany dość rzadko w Polsce na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie.


Selery zwyczajne, selerSelery zwyczajne, seler PL - obcy

Apium graveolens

Seler, selery zwyczajne (Apium graveolens) to dwuletnia roślina uprawna, warzywo z rodziny baldaszkowatych. Uprawia się odmiany korzeniowe i naciowe. W Polsce uprawia się głównie seler korzeniowy.


Szalej jadowity, cykutaSzalej jadowity, cykuta PL

Cicuta virosa

Szalej jadowity, cykuta (Cicuta virosa) to silnie trująca roślina wieloletnia z rodziny baldaszkowatych. U nas występuje na nizinach i w górach, zwykle w płytkich wodach stojących, na brzegach rzek, starorzeczy.


Szczwół plamistySzczwół plamisty PL - obcy

Conium maculatum

Szczwół plamisty (Conium maculatum) to trująca roślina dwuletnia lub jednoroczna z rodziny baldaszkowatych, wydzielająca cuchnący, mysi zapach. To roślina obcego pochodzenia.


Świerząbek bulwiastyŚwierząbek bulwiasty PL - obcy

Chaerophyllum bulbosum

Świerząbek bulwiasty (Chaerophyllum bulbosum) to roślina z rodziny baldaszkowatych, pachnąca nieprzyjemnie, podobna do szczwołu plamistego. Niegdyś uprawiana jako roślina przyprawowa i warzywo.


Trybula leśnaTrybula leśna PL

Anthriscus sylvestris

Trybula leśna, marchewnik (Anthriscus sylvestris) to gatunek pospolitej rośliny dwuletniej lub byliny z rodziny baldaszkowatych. Rośnie na skrajach lasów i zarośli, na łąkach, przy drogach, w miejscach ruderalnych.


Trybula pospolitaTrybula pospolita PL - obcy

Anthriscus caucalis

Trybula pospolita (Anthriscus caucalis) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny baldaszkowatych. Rośnie w miejscach ruderalnych, na polach uprawnych, w zaroślach.


Wąkrota zwyczajnaWąkrota zwyczajna PL

Hydrocotyle vulgaris

Wąkrota zwyczajna (Hydrocotyle vulgaris) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny baldaszkowatych. Rośnie na torfowiskach, w olszynach, nad wodami, na bagnach, przede wszystkim na zachodzie Polski.


Wszewłoga górskaWszewłoga górska PL

Meum athamanticum

Wszewłoga górska (Meum athamanticum) to gatunek rośliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach - jedyny przedstawiciel rodzaju. Ma intensywny, korzenny zapach.


Wzdęcin FischeraWzdęcin Fischera PL

Cenolophium denudatum

Wzdęcin Fischera (Cenolophium denudatum) to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny baldaszkowatych. Rośnie na wilgotnych łąkach. W Polsce spotykany na północnym-wschodzie.Zdjęcia - galeriaInne gatunki

 • Aminek większy (Ammi majus)
 • Dzięgiel łąkowy, starodub łąkowy (Angelica palustris)
 • Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium)
 • Trybula lśniąca (Anthriscus nitida)
 • Selery wodne, pęczyna wodna (Apium inundatum)
 • Selery węzłokwiatowee, pęczyna węzłokwiatowa (Apium nodiflorum)
 • Banium bulbocastanum
 • Potocznik wąskolistny (Berula erecta)
 • Szparzyca promienista (Bifora radians)
 • Przewiercień wąskolistny (Bupleurum tenuissimum)
 • Włóczydło polne (Caucalis platycarpos)
 • Świerząbek aromatyczny (Chaerophyllum aromaticum)
 • Świerząbek złoty (Chaerophyllum aureum)
 • Świerząbek orzęsiony, świerząbek kosmaty (Chaerophyllum hirsutum)
 • Świerząbek gajowy, blekotek (Chaerophyllum temulentum)
 • Selernica żyłkowana (Cnidium dubium)
 • Szczwoligorz tatarski (Conioselinum tataricum)
 • Conopodium majus
 • Echinophora spinosa
 • Sierpnica zwyczajna (Falcaria vulgaris)
 • Barszcz omszony (Heracleum pubescens)
 • Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi)
 • Okrzyn szerokolistny (Laserpitium latifolium)
 • Okrzyn łąkowy, okrzyn pruski (Laserpitium prutenicum)
 • Marchewnik wonny (Myrrhis odorata)
 • Kropidło wodne (Oenanthe aquatica)
 • Kropidło piszczałkowate (Oenanthe fistulosa)
 • Kropidło Lachenala (Oenanthe lachenalii)
 • Gorysz alzacki (Peucedanum alsaticum)
 • Gorysz siny (Peucedanum cervaria)
 • Gorysz pagórkowy (Peucedanum oreoselinum)
 • Gorysz błotny (Peucedanum palustre)
 • Biedrzeniec wielki (Pimpinella major)
 • Biedrzeniec czarny (Pimpinella nigra)
 • Biedrzeniec mniejszy (Pimpinella saxifraga)
 • Żebrowiec górski (Pleurospermum austriacum)
 • Żankiel zwyczajny, rannik (Sanicula europaea)
 • Czechrzyca grzebieniowata, trybulka grzebieniowata (Scandix pecten-veneris)
 • Olszewnik kminkolistny (Selinum carvifolia)
 • Żebrzyca roczna (Seseli annuum)
 • Żebrzyca kobyla (Seseli hippomarathrum)
 • Żebrzyca oleśnik, oleśnik górski (Seseli libanotis)
 • Koniopłoch łąkowy (Silaum silaus)
 • Marek szerokolistny (Sium latifolium)
 • Podagrycznik kucmerka (Sium sisarum)
 • Kłobuczka polna (Torilis arvensis)
 • Kłobuczka pospolita (Torilis japonica)
 • Kłobuczka kolankowata (Torilis nodosa)
 • Turgenia szerokolistna (Turgenia latifolia)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Aminek egipski
        

Kwitnie aminek egipski.

ukryj/pokaż
Barszcz mantegazyjski, barszcz Mantegazziego
          

Kwitnie barszcz Mantegazziego.

ukryj/pokaż
Barszcz zwyczajny
        

Kwitnie barszcz zwyczajny.

ukryj/pokaż
Biedrzeniec anyż, anyż
          

Kwitnie anyż.

ukryj/pokaż
Blekot pospolity
        

Kwitnie blekot pospolity.

ukryj/pokaż
Cieszynianka wiosenna
          

Kwitnie cieszynianka wiosenna.

ukryj/pokaż
Dzięgiel leśny
        

Kwitnie dzięgiel leśny.

ukryj/pokaż
Dzięgiel litwor, arcydzięgiel
          

Kwitnie arcydzięgiel litwor.

ukryj/pokaż
Gorysz miarz
          

Kwitnie gorysz miarz.

ukryj/pokaż
Jarzmianka większa
        

Kwitnie jarzmianka większa.

ukryj/pokaż
Kolendra siewna
        

Kwitnie kolendra siewna.

ukryj/pokaż
Koper ogrodowy
         

Kwitnie koper ogrodowy.

ukryj/pokaż
Koper włoski, fenkuł włoski
          

Okres zbioru kopru włoskiego.

ukryj/pokaż
Lubczyk ogrodowy
          

Kwitnie lubczyk ogrodowy.

ukryj/pokaż
Marchew zwyczajna
       

Kwitnie marchew zwyczajna.

ukryj/pokaż
Mikołajek nadmorski
        

Kwitnie mikołajek nadmorski.

ukryj/pokaż
Mikołajek olbrzymi
          

Kwitnie mikołajek olbrzymi.

ukryj/pokaż
Mikołajek płaskolistny
        

Kwitnie mikołajek płaskolistny.

ukryj/pokaż
Mikołajek polny
        

Kwitnie mikołajek polny.

ukryj/pokaż
Pietruszka zwyczajna
         

Kwitnie pietruszka.

      

Możliwy wysiew nasion pietruszki do gruntu.

    

Termin zbioru liści pietruszki.

          

Termin zbioru korzenia pietruszki.

ukryj/pokaż
Podagrycznik pospolity, śnitka
         

Kwitnie podagrycznik pospolity.

ukryj/pokaż
Przewiercień długolistny
         

Kwitnie przewiercień długolistny.

ukryj/pokaż
Przewiercień okrągłolistny
         

Kwitnie przewiercień okrągłolistny.

ukryj/pokaż
Przewiercień sierpowaty
          

Kwitnie przewiercień sierpowaty.

ukryj/pokaż
Selery zwyczajne, seler
         

Kwitną selery zwyczajne.

         

Kwitnie pasternak zwyczajny.

ukryj/pokaż
Szalej jadowity, cykuta
         

Kwitnie cykuta.

ukryj/pokaż
Szczwół plamisty
        

Kwitnie szczwół plamisty.

ukryj/pokaż
Świerząbek bulwiasty
         

Kwitnie świerząbek bulwiasty.

ukryj/pokaż
Trybula leśna
        

Kwitnie trybula leśna.

ukryj/pokaż
Trybula pospolita
          

Kwitnie trybula pospolita.

ukryj/pokaż
Wąkrota zwyczajna
         

Kwitnie wąkrota zwyczajna.

ukryj/pokaż
Wszewłoga górska
        

Kwitnie wszewłoga górska.

ukryj/pokaż
Wzdęcin Fischera
         

Kwitnie wzdęcin Fischera.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2017-07-01, RODZ-1251Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.