Biegus arktyczny

Biegus arktyczny (Calidris melanotos) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, podobny do biegusa zmiennego. Ma krótszy i mniej zagięty dziób. Samiec jest większy od samicy. Szyja i pierś drobno kreskowane. Spód jest biały, wyraźnie odgraniczony od nakrapianej piersi. Nogi i nasada dzioba są oliwkowe lub żółtawe. Na grzbiecie widoczne w szacie godowej białe paski. Poza godami upierzenie szarobrązowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Biegus arktyczny (Calidris melanotos)

© Erni - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Obszar gniazdowania to wschodnia część północnych rejonów Azji i Ameryki Północnej. Zasiedla tundrę w strefie wybrzeża. Na zimowiska wędruje do Ameryki Północnej (rejony bardziej na południu kontynentu), do Ameryki Południowej i Australii. Podczas wędrówek ptaki dość często trafiają do Europy i do Polski.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te tworzą niewielkie stadka lub żyją pojedynczo. Możliwość obserwacji tego ptaka w Polsce jest od maja do listopada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 19-23 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 42-47 cm, a ciężar ciała 40-120 g.

Pożywienie

Biegus arktyczny poluje na bezkręgowce, zjada też glony, nasiona.

Rozmnażanie

Gatunek ten nie tworzy par. Gniazdem, wysiadywaniem i wychowaniem młodych zajmuje się tylko samica. Gniazduje na ziemi. Jaja składa od końca maja do końca lipca i wysiaduje je przez 21-23 dni. Po wylęgu młode od razu są w stanie same szukać pokarmu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to gatunek prawnie chroniony.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Możliwość obserwacji w Polsce biegusa arktycznego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2019-05-01, GAT-4301




©® Media Nauka 2008-2023 r.