Biegus rdzawy

Biegus rdzawy (Calidris canutus) to gatunek ptaka z rodziny bekasowatych, największy z naszych biegusów. Samiec w szacie godowej ma ciemny wierzch ciała (także głowę), obrzeża piór są jaśniejsze. Kuper jest biały, ogon szarawy z ciemnym prążkowaniem. Rdzawe są boki głowy, szyja, pierś i brzuch. Pokrywy podogonowe są białawe. Dziób jest prosty, ciemny, niezbyt długi. Nogi są również czarne. Samica w szacie godowej nie ma tak kontrastowych barw. Szata spoczynkowa charakteryzuje się szaropopielatym wierzchem i białawym spodem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Biegus rdzawy (Calidris canutus)

© kajornyot - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w tundrze. Można go spotkać na wilgotnych łąkach na ogół w niedalekiej odległości od wybrzeża. Jest obecny na Spitsbergenie, w Azji, na Grenlandii i w Ameryce Północnej. Zimuje w Azji, Afryce i Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii. W Polsce jest obserwowany podczas przelotów. Na wybrzeżu obserwowane są czasem bardzo duże stada.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przeloty wiosenne odbywają się od kwietnia do maja, przeloty jesienne trwają od lipca do października.

Morfologia i anatomia

Osiąga 25 cm długości ciała i ciężar 80-180 g. Skrzydło ma długość do 17 cm.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce, głównie owady. Zjada też pokarm roślinny.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi. Samica raz w roku składa 4 jaja. Biegusy rdzawe na swoje lęgowiska przylatują bardzo wcześnie, gdy jest jeszcze śnieg. Nie ma w tym czasie owadów, zjadają więc pokarm roślinny, który znajdą. To ptaki monogamiczne. Pisklęta są zagniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

To największy polski biegus.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Przeloty przez Polskę biegusa rdzawego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-11-01, GAT-4296




©® Media Nauka 2008-2023 r.