Preriokur bażanci
© hstiver - stock.adobe.com
Preriokur bażanci (Tympanuchus phasianellus) to ptak z rodziny kurowatych, kiedyś zaliczany do głuszcowatych. Upierzenie samca brązowe, biało lub kremowo upstrzone. Ogon w pasy. Spód białawy. Gardło ma żółtawą barwę. Nad okiem pomarańczowa brew. Nogi są opierzone. Samica ma upierzenie czarno-kremowo-brązowe poza białym spodem.
Występowanie i środowisko
Występuje w północnej części Ameryki Północnej.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- bażant diamentowy (Chrysolophus amherstiae)
- przepiórka chińska (Excalfactoria chinensis)
- paw indyjski (Pavo cristatus)
- kiściec srebrzysty (Lophura nycthemera)
- uszak siwy (Crossoptilon auritum)
- argus malajski (Argusianus argus)
- kiściec tajwański (Lophura swinhoii)
- kur cejloński (Gallus lafayettii)
- borowiak kanadyjski (Canachites canadensis)
- frankolin obrożny (Francolinus francolinus)
- przepiórka pstra (Coturnix delegorguei)
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2019-05-28, GAT-2410