Wiewiórkowate

Wiewiórkowate (Sciuridae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 260 gatunków w 51 rodzajach w ramach dwóch podrodzin: wiewiórek (Sciurinae) i polatuch (Petauristinae). W Polsce żyją 4 gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Do tej rodziny należą gatunki nadrzewne z długim, puszystym ogonem, czasem błoną lotną oraz gatunki naziemne z krótkimi ogonami. Mają zwykle duże uszy.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


BobakBobak

Marmota bobak

Bobak (Marmota bobak) to gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych, krewniak świstaka. Ciało pokryte jest żółtawym futrem. Zamieszkuje stepy i łąki, najczęściej w górach. Spotykany Europie i Azji.


Burunduk, wiewiórka syberyjskaBurunduk, wiewiórka syberyjska

Tamias sibiricus

Burunduk, wiewiórka syberyjska, to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych z charakterystycznymi pasami wzdłuż grzbietu. Prowadzi dzienny i naziemny tryb życia, mimo że dobrze się wspina na drzewa.


JelarangJelarang

Ratufa bicolor

Jelarang (Ratufa bicolor) to gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych, należący do największych przedstawicieli wiewiórek. Wiewiórka ta ma ciemnobrązowe futerko, żółte od spodu. Głowa niewielka, uszy są krótkie.


Piesek preriowy, nieświszczukPiesek preriowy, nieświszczuk

Cynomys ludovicianus

Piesek preriowy to dość duży gryzoń z Ameryki Północnej, żyjący w podziemnych koloniach, składających się z klanów rodzinnych. Jedna kolonia może zajmować powierzchnię nawet 100 hektarów.


Polatucha, wiewiórka latającaPolatucha, wiewiórka latająca

Pteromys volans

Polatucha, wiewiórka latająca (Pteromys volans) to gatunek gryzonia należący do wiewiórkowatych. Ma szare futerko z wierzchu i białe od spodu. Ogon jest puszysty. Między kończynami rozciągnięty jest fałd skórny, który umożliwia jej lot ślizgowy.


Suseł moręgowanySuseł moręgowany PL

Spermophilus citellus

Suseł moręgowany to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Ma charakterystyczny, pestkowaty kształt oczu. Bardzo nieliczny w Polsce. Gatunek ten jest narażony na wymarcie.


Suseł perełkowanySuseł perełkowany PL

Spermophilus suslicus

Suseł perełkowany to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych o grzbiecie pokrytym futrem z charakterystycznymi plamkami. Czasem podczas żniw przebywa na polach, gdzie czyni szkody.


ŚwistakŚwistak PL

Marmota marmota

Świstak to dość duży gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Jest objęty ochroną. Żyje wysoko w górach na halach. W Tatrach świstaki można spotkać w okolicy Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów, Hali Gąsienicowej


Wiewiórka palmowaWiewiórka palmowa

Funambulus palmarum

Wiewiórka palmowa to niewielki, azjatycki przedstawiciel rodziny wiewiórkowatych. Zamieszkuje Indie i Cejlon. Wydaje ptasie odgłosy. Zjada owoce, nasiona, jaja ptaków, owady.


Wiewiórka pospolitaWiewiórka pospolita PL

Sciurus vulgaris

Gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Występuje odmianie barwnej rudej i czarnej. Na końcach uszu pędzelki. Ogon to gęsta kita. Doskonale wspina się po drzewach, na ziemi porusza się skacząc. Jest aktywna w dzień, noc spędza w dziupli.


Wiewiórka szaraWiewiórka szara

Sciurus carolinensis

Wiewiórka szara to amerykańska wiewiórka, sprowadzona na Wyspy Brytyjskie. Można ją spotkać w parkach Londynu. Powadzi nadrzewny tryb życia. Jest aktywna za dnia. Zwinnie porusza się po drzewach.


Wiewiórka trójbarwnaWiewiórka trójbarwna

Callosciurus prevostii

Ssak z rodziny wiewiórkowatych, zamieszkujący lasy Azji i Indonezji, aktywny o zmroku. Żyje samotnie lub w małych grupach rodzinnych. Prowadzi nadrzewny tryb życia.

Inne gatunki

  • Wiewiórka biała (Callosciurus finlaysonii)
  • Assapan (Glaucomys volans)
  • Wiewiórka gambijska (Heliosciurus gambianus)
  • Świszcz (Marmota monax)
  • Taguan (Petaurista petaurista)
  • Wiewiórka rudobrzucha (Sciurus aureogaster)
  • Pręgowiec amerykański (Tamias striatus)
  • Wiewiórka czikari (Tamiasciurus douglasii)
  • Wiewiórka ziemna (Xerus erythropus)

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie poza Australią i Antarktydą. Zajmują obszary półpustynne, zbocza górskie, lasy i parki, obszary trawiaste.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą dzienny tryb życia. Zapadają w sen zimowy. Są bardzo zwinne i bez trudu poruszają się po drzewach. Wiewiórolotki potrafią latać lotem ślizgowym. Umożliwiają im to błony skórne wzdłuż boków. Gatunki naziemne są rozwinięte społecznie.

Morfologia i anatomia

Mają dobrze wykształcony wzrok. W tylnej stopie występuje 5 palców, w przedniej - 4. Wszystkie palce zakończone są pazurami.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Żywią się głównie nasionami roślin, owocami, ale także zjadają pokarm zwierzęcy (owady, pisklęta, gady, jaja). Często gromadzą zapasy na zimę.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Niektóre gatunki są zwierzętami futerkowymi.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-28


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
wiewiórka pospolita
       

Na świat przychodzą młode wiewiórki

          

Wiewiórka zbiera zapasy na zimę.

ukryj/pokaż
świstak
     

Trwa sen zimowy świstaka

           

Trwają gody świstaków

           

Na świat przychodzą młode świstaki.

      

Trwa okres aktywności życiowej świstaka

ukryj/pokaż
suseł perełkowany
          

Rodzą się młode susły perełkowane

     

Trwa okres snu zimowego susła perełkowanego

      

Trwa okres aktywności życiowej susła perełkowanego

ukryj/pokaż
suseł moręgowany
    

Trwa okres snu zimowego susła moręgowanego

ukryj/pokaż
burunduk
          

Trwa ruja burunduka

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.