Czapla gwiżdżąca

Czapla gwiżdżąca (Syrigma sibilatrix)

© Uwe Bergwitz – stock.adobe.com

Czapla gwiżdżąca (Syrigma sibilatrix) to gatunek ptaka z rodziny czaplowatych. Upierzenie rdzawo-brązowe z ciemniejszym wierzchem i ogonem i skrzydłami. Na skrzydłach charakterystyczne, łuskowate pióra. Wierzch głowy szaro-niebieskawy, ciemny, z czubem. Wokół oka po nasadę dzioba niebieski obszar, szyja, spód żółtawe. Dziób na końcu czarny, reszta różowa. Nogi czarne.

Występowanie i środowisko

Czapla ta żyje na podmokłych terenach otwartych w Ameryce Południowej na dwóch izolowanych obszarach. Jeden z nich znajduje się na północy kontynentu, a drugi od Boliwii po Argentynę.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 50-64 cm.

Pożywienie

Poluje na wodne kręgowce i bezkręgowce.

Rozmnażanie

Gniazduje na drzewach. W zniesieniu 3-4 jaja. Czas inkubacji wynosi 28 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2022-05-18, GAT-2114
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.