Bekasik

Bekasik (Lymnocryptes minimus)

© Erni – stock.adobe.com

Bekasik (Lymnocryptes minimus) to gatunek niewielkich rozmiarów ptaka z rodziny bekasowatych, bardzo podobny do kszyka, od którego jest nieco mniejszy i ma dużo krótszy dziób. Na ciemnej głowie znajdują się rdzawe plamki. Nad okiem występuje rdzawa smuga. Na grzbiecie widoczne są pasy w kolorze żółtopomarańczowym. Boki i część piersi mają brązowy kolor. Spód jest biały. Dziób u nasady jest jaśniejszy. Brak dymorfizmu płciowego i wiekowego.

Występowanie i środowisko PL

Gniazduje w tajdze i tundrze w dalekiej Azji. U nas występuje przelotnie. Na zachodzie kraju zimuje. Preferuje bagna, tereny podmokłe, brzegi jezior. Bardzo rzadko u nas spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi skryty tryb życia. Bardzo trudno go zaobserwować. W sytuacji zagrożenia nie rusza się. Ubarwienie maskujące doskonale ukrywa go pośród otoczenia, więc płoszy się tylko w ostateczności. Przelatuje przez Polskę od marca do początku maja oraz od września do listopada. Jest obecny w północno-wschodniej części Europy i północnej części Azji. Zimowanie odbywa się w południowej części Europy, w Afryce i w zachodnio-południowej części Azji. W Polsce gniazdowanie wyjątkowo. Bardzo rzadko się odzywa.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość 20-23 cm, a skrzydło ma wymiary od 11 do 12 cm. Waży 50-90 g.

Pożywienie

Poluje na mięczaki i owady. Mięsną dietę uzupełnia pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi jeden raz w roku. Samica znosi zwykle 4 jaja.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Przez Polskę przelatuje bekasik.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.93 / 69.77%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-12, GAT-4280




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.