logo

NAUKA

To, czy nauczanie jest efektywne, zależy w dużej mierze od tego, czy jest efektowne. Stąd dbamy o to, aby nasze materiały były przejrzyste, napisane prostym językiem. Staramy się je ilustrować przykładami i wzbogacać o treści multimedialne. Nauka online to dobry sposób, aby lepiej przygotować się do matury, czy sesji egzaminacyjnej. Polecamy jeden z największych atlasów zwierząt i roślin w polskim Internecie, a także rozbudowany kurs matematyki i fizyki. Zapraszamy do zgłębiania z nami tajników wiedzy i otaczającego nas świata.


PYTAJNIK

Otaczający nas świat jest zadziwiający, pełen fascynujących zjawisk, przystosowań, zachowań, stworzeń. Natura ludzka jest taka, że szybko przyzwyczajamy się do otoczenia, szybko się nudzimy i często nie zauważamy prawdziwych cudów wokół siebie. Ograniczenia naszego organizmu nie pozwalają na doznawanie w zupełności tego, jak dziwny jest nasz świat. Aby go próbować zrozumieć, trzeba dużego wysiłku. Pierwszym krokiem do zachwytu nad naturą otaczających nas rzeczy i pustki jest stawianie pytań. Pytajnik to takie nasze miejsce w serwisie, w którym stawiamy pytania i staramy się na nie rzeczowo odpowiadać.

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Największa mucha świata

Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Największa żaba na świecie

Największa żaba na świecie

Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Jaki jest największy żółw na świecie?

Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?

Jaką funkcję pełnią pióra wokół oczu sowy?

Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?

Sowy w Polsce

Sowy w Polsce

Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?

Co to jest ochotka?

Co to jest ochotka?

Ochotka jest to nazwa larw muchówek z rodziny ochotkowatych, prowadzących wodny tryb życia.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Największe pająki w Polsce

Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.Najnowsze materiały

Przeczytasz tutaj dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Dzięcioł maskowyDzięcioł maskowy

Picus erythropygius

Dzięcioł maskowy (Picus erythropygius) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych. Upierzenie zielone z wierzchu. Głowa czarna z czerwoną czapeczką u samca. Szyja i pierś żółtawa, spód szarawy.

EuropaEuropa

Europa, część Eurazji, to jeden z kontynentów świata o powierzchni 10,5 mln km2. Od wschodu graniczy z Azją. Granica ma umowny i często sporny charakter.

Państwa Europy - ćwiczenie - część 1 Państwa Europy - ćwiczenie - część 1

Ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu na mapie Europy miejsc występowania piętnastu państw Europy.

Państwa Europy - ćwiczenie - część 2Państwa Europy - ćwiczenie - część 2

Ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu na mapie Europy miejsc występowania wybranych państw Europy.

Państwa Europy - ćwiczenie - część 3Państwa Europy - ćwiczenie - część 3

Ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu na mapie Europy miejsc występowania wybranych państw Europy.

Państwa Europy - ćwiczenie - część 4Państwa Europy - ćwiczenie - część 4

Ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu na mapie Europy miejsc występowania wybranych państw Europy.

Dzięciolnik zebrowanyDzięciolnik zebrowany

Picumnus cirratus

Dzięciolnik zebrowany (Picumnus cirratus) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych. Upierzenie w większości czarno-białe, prążkowane, na głowie ciemniejsze z białymi plamkami. Skrzydła brązowe.

Dzięcioł żółtolicyDzięcioł żółtolicy

Piculus flavigula

Dzięcioł żółtolicy (Piculus flavigula) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych. Głowa żółta z czerwoną czapeczką u samca od nasady dzioba do potylicy, u samicy tylko na potylicy.

Dzięcioł żółtoczubyDzięcioł żółtoczuby

Picus chlorolophus

Dzięcioł żółtoczuby (Picus chlorolophus) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych. Upierzenie zielone z wierzchu, białawe z ciemnymi prążkami na spodzie. Od potylicy do karku żółty czub. Za okiem czerwony pasek.

Największe miasta w PolsceNajwiększe miasta w Polsce

W Polsce są 964 miejscowości według stanu na 1 stycznia 2022 roku, które posiadają status miasta. Największe z nich są stolicami województw. Wielkość miasta można rozpatrywać pod względem liczby mieszkańców jak i zajmowanej powierzchni.

10 największych miast w Polsce - ćwiczenie10 największych miast w Polsce - ćwiczenie

Ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu na mapie konturowej miejsc występowania największych polskich miast.

Sarna europejskaSarna europejska

Capreolus capreolus

Sarna to często spotykany w Polsce ssak łowny zamieszkujący nasze pola, łąki i lasy. W Polsce ssak łowny. Samica (koza, siuta) jest mniejsza od samca. Samiec (kozioł) ma niewielkie poroże.

Dzięcioł pasiastyDzięcioł pasiasty

Dryobates scalaris

Dzięcioł pasiasty (Dryobates scalaris) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych o upierzeniu czarno-białawym z żółtym odcieniem od spodu. Pióra prążkowane. Na głowie samca czerwona czapeczka.

Dzięcioł złotogardłyDzięcioł złotogardły

Piculus aurulentus

Dzięcioł złotogardły (Piculus aurulentus) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych. Upierzenie wierzchu zielonkawe. Głowa zielono-żółta, w pasy, na wierzchu czerwona czapeczka, u nasady dzioba czerwony wąs.Najnowsze Quizy

Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz
Quiz


Filmy

Ostatnio dodane filmy.


Czym jest nauka?

Czym jest nauka?

Nauka  to rodzaj wiedzy ludzkiej, która opisuje otaczającą nas  rzeczywistość, wykorzystując do twego celu metody i język naukowy. W wyniku badań naukowych powstają prawa i teorie. Te zaś dają możliwość przewidywania i uogólniania. Każdy wynik badania naukowego wymaga potwierdzenia doświadczalnego w postaci obserwacji, eksperymentu, pomiaru.

Nie każda wiedza ludzka może być uznana za wiedzę naukową. To, co odróżnia naukę od wiedzy potocznej, artystycznej, irracjonalnej i spekulatywnej, to:

Pojęcie nauki obejmuje też pewien rodzaj świadomości i siły wytwórczej ludzi.

Istnieją pewne ścisłe kryteria, które pozwalają zakwalifikować dany rodzaj wiedzy do wiedzy naukowej. Są to:

Ponadto naukę powinien charakteryzować możliwie wysoki stopień ogólności, precyzji, logiczna prostota, pewność co do istnienia w obiektywnej rzeczywistości dzięki znajdowaniu uzasadnienia w doświadczeniu oraz empiryczna zawartość informacyjna.

W języku polskim pod pojęciem „nauka” kryje się także proces przyswajania wiedzy samodzielnie lub przekazywania tej wiedzy komuś.

W naszym serwisie staramy się połączyć oba znaczenia w jedną całość.

Klasyfikacja nauki

Istnieją różne klasyfikacje nauk. Najczęściej spotykany podział nauki to podział na nauki teoretyczne i stosowane.

Do nauk stosowanych zalicza się nauki techniczne, inżynieryjne, rolnicze, rolne, leśne, ogrodnicze, ekonomiczne, medyczne, pedagogiczne, rekreacyjne (sport, wypoczynek, rekreacja).

Nauki teoretyczne dzieli się zwykle na nauki matematyczne (matematyka, logika) oraz nauki empiryczne. Nauki empiryczne z kolei dzielimy na przyrodnicze (nauki fizyczne i biologiczne) oraz społeczno-humanistyczne (psychologia, socjologia, historia, nauki o kulturze, nauki polityczne, prawoznawstwo, językoznawstwo).

Istnieją  dziedziny nauki, które funkcjonują na styku powyższych kategorii  (np. chemia fizyczna, biofizyka, biochemia, geofizyka i inne).

Są też rodzaje nauki, które integrują wyżej wymienione obszary. Są to na przykład cybernetyka, teoria chaosu, teoria informacji i inne.

Opisana klasyfikacja została zilustrowana na poniższym schemacie:

Klasyfikacja nauki

Portal edukacyjny Media Nauka

Tworzymy ten serwis od 2008 roku i cały czas intensywnie go rozwijamy. Jesteśmy zafascynowani nauką, szczególnie w obszarze przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Tu powstaje jeden z największych w polskiej sieci atlasów zwierząt ze wspaniałymi ilustracjami oraz filmami. Pracujemy nad kilkoma projektami, które wkrótce uatrakcyjnią naukę matematyki, fizyki i biologii, a także innych przedmiotów.

Liczymy na Państwa sugestie, dotyczące zawartości portalu. Liczymy na opinie i zachęcamy do kontaktu z nami. Nasz portal edukacyjny cały czas rozwija się i wszelkie wskazówki są dla nas bezcenne. Liczymy, że spotkamy się także na Facebooku. Będziemy tam informować o wszelkich nowościach w naszym serwisie i ciekawych wydarzeniach.

QR

Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.